Serverovny.cz/Fórum/Jaký je rozdíl mezi NAS a SAN storage?

Jaký je rozdíl mezi NAS a SAN storage?

Přemýšlím o tom, jaký vlastně existuje rozdíl mezi NAS a SAN storage, a tak bych rád dostal pár informací. Vždycky jsem slyšel, že NAS je skvělý pro domácí použití nebo menší firmy, ale zároveň se říká, že SAN je lepší pro větší datová centra nebo pro aplikace, které potřebují rychlejší přístup k datům. Ale co to vlastně znamená v praxi? Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody každého z těchto systémů? Zajímalo by mě, jak to funguje s protokoly – jestli NAS používá nějaké speciální protokoly pro sdílení souborů a jak to má SAN s blokovým úložištěm. A co se týče škálovatelnosti – je možné rozšířit kapacitu NAS stejně snadno jako u SAN, nebo jsou tam nějaké zásadní rozdíly? Také bych rád věděl něco o výkonu, protože v dnešní době je to hodně důležité. Je pravda, že SAN může nabídnout výrazně vyšší propustnost než NAS? Co se týče cenové dostupnosti, jak si vedou tyto technologie? Je NAS cenově dostupnější řešení nebo už je to jen otázka preference? Mám pocit, že je tu hodně faktorů, které by se daly porovnat a rád bych slyšel názory těch, kteří mají s oběma produkty zkušenosti. Jak byste to viděli vy?

195 slov
2 minut čtení
28. 7. 2021
Matěj Krejčík

Rozdíl mezi NAS a SAN je v tom, že NAS (Network Attached Storage) je víc zaměřený na sdílení souborů přes síť. Používá protokoly jako SMB nebo NFS, což znamená, že se hodí na jednodušší úkoly a pro menší firmy nebo domácnosti. Na druhou stranu SAN (Storage Area Network) je blokové úložiště, které nabízí rychlejší přístup k datům a větší výkon. Používá SCSI protokoly a je víc zaměřený na aplikace, co potřebují rychlou a spolehlivou dostupnost dat, jako databáze nebo virtualizaci. Pokud jde o škálovatelnost, SAN bývá lépe rozšiřitelný, ale NAS není úplně špatný, pokud nepotřebuješ extrémní výkon. Na ceně se to taky projevuje – NAS je většinou levnější, ale SAN ti může nabídnout lepší výkon za vyšší cenu. Takže záleží na tvých potřebách a rozpočtu.

125 slov
1.3 minut čtení
19. 1. 2025
Barbora Brožová

Rozdíl mezi NAS a SAN je v podstatě v tom, jak se k datům přistupuje. NAS (Network Attached Storage) je víc o sdílení souborů přes síť – používá protokoly jako NFS nebo SMB, což je super pro domácí uživatele a menší firmy, kde potřebují přistupovat k souborům z různých zařízení. Na druhou stranu, SAN (Storage Area Network) je víc o blokovém úložišti, což znamená, že se data vidí jako bloky a je to rychlejší pro aplikace, co potřebují hodně výkonu, jako jsou databáze nebo virtualizace. To vše dává SAN výhodu v propustnosti a latenci. Škálovatelnost? SAN může být dost rozšířitelný s víc zařízeními, ale NAS taky – jenže u NAS můžeš narazit na limity s výkonem, jakmile začneš přidávat víc uživatelů a dat. Co se cen týče, NAS je většinou levnější a snazší na nastavení než SAN, což je důležitý faktor pro menší firmy nebo domáci uživatele. Takže jestli potřebuješ něco jednoduchého pro sdílení souborů, jdi do NAS; pokud chceš rychlost a výkon pro větší aplikace, SAN bude lepší volba.

170 slov
1.7 minut čtení
19. 1. 2025
Marek Horálek
Serverovny.cz/Články/Ukládání dat
Jak vybrat správný storage systém pro vaše serverové potřebyRady a tipy, jak správně zvolit storage systém podle výkonu, kapacity a rozpočtu pro různá serverová prostředí.
1000 slov
10 minut čtení
5. 2. 2021
Karolína Malá
Přečíst článek
Podobné otázky