Serverovny.cz/Fórum/Jaké nástroje používat pro monitoring bezpečnosti serverů?

Jaké nástroje používat pro monitoring bezpečnosti serverů?

Přemýšlím, jaké nástroje by mohly být nejlepší pro monitoring bezpečnosti našich serverů. Je jasné, že s narůstajícími hrozbami a stále sofistikovanějšími útoky je potřeba mít přehled o tom, co se na serverech děje. Chtěl bych se zeptat, jestli někdo z vás má zkušenosti s konkrétními nástroji, které používáte pro sledování bezpečnosti serverů. Zajímá mě, jaké funkce byste doporučili, nebo jestli existují některé špecifické vlastnosti, na které bych si měl dát pozor. Například, je lepší mít nástroj na bázi cloudu nebo nějaký open-source software? Jaké jsou možnosti pro detekci anomálií a reagování na incidenty? Které nástroje nabízí nejlepší uživatelské rozhraní a snadnou integraci do stávající infrastruktury? A co se týče cenové dostupnosti – existují kvalitní nástroje zdarma? Rád bych slyšel názory všech, kteří se touto tématikou zabývají, protože to může být klíčové pro zabezpečení našich dat a systémů. Děkuji předem za vaše tipy a rady!

144 slov
1.4 minut čtení
1. 2. 2024
Jaroslava Fojtíková

Pro monitoring bezpečnosti serverů je dobré zvažovat pár různých nástrojů. Jedním z populárních open-source řešení je OSSEC – je to IDS (Intrusion Detection System), který dokáže sledovat logy a detekovat anomálie. Pak tu máme třeba Snort, což je taky open-source a je zaměřený na síťovou detekci. Na druhou stranu, pokud preferuješ něco jako cloudový nástroj, tak třeba Datadog nebo Splunk jsou hodně silné, ale za ty peníze.

Funkce jako sledování změn v souborech, alerty na podezřelé aktivity a analýzu logů jsou dost důležité. Co se týče uživatelského rozhraní, tak Splunk má super UI, ale může to být trošku drahé.

Dobrý tip je také použít nástroj na správu zranitelností jako Nessus nebo OpenVAS, pokud ti jde o proaktivní přístup. A pokud hledáš něco zdarma, tak nemusíš mít strach – většina open-source nástrojů má slušné možnosti.

Konečně, integrace do stávající infrastruktury může být různé – záleží na tom, co už máš nasazené, ale většinou to jde udělat bez velkých problémů. Hlavně si dej pozor na to, aby nástroje byly pravidelně aktualizovány, jinak ti moc nepomůžou.

173 slov
1.7 minut čtení
19. 1. 2025
Vojtěch Havlíček

Zdravím, co se týče monitorování bezpečnosti serverů, tak pár tipů bych měl. Určitě doporučuji začít s nástroji jako je Nagios nebo Zabbix, oba jsou open-source a mají širokou komunitu. S těmihle nástroji můžeš sledovat různé metriky a nastavovat upozornění na podezřelé aktivity. Pak je tu i OSSEC, což je skvělý IDS (Intrusion Detection System), který ti pomůže detekovat anomálie v logách a reagovat na ně.

Pokud preferuješ něco víc v cloudu, tak třeba Datadog nebo Splunk mají fajn funkce pro monitoring a analýzu dat v reálném čase, ale nejsou zrovna levné. Co se týče uživatelského rozhraní, tak Splunk má hodně pěkné grafy a dashboardy, ale je to dost drahé.

Z hlediska cenové dostupnosti, pokud chceš něco zdarma, tak zkombinuj třeba ELK stack (Elasticsearch, Logstash, Kibana) s Graylogem pro logování a vizualizaci. Je to dost flexibilní a můžeš si to nastavit podle sebe. Hlavně se zaměř na to, aby ty nástroje uměly integraci s tím, co už máš v infrastruktuře. S tím ti pak pomůže i dokumentace. Tak hodně štěstí!

169 slov
1.7 minut čtení
19. 1. 2025
Karolína Machačová
Serverovny.cz/Články/DevOps a servery
DevOps a bezpečnost serverové infrastruktury: Ochrana dat a služebProzkoumejte, jak DevOps praktiky posilují bezpečnost serverové infrastruktury a chrání citlivá data, včetně tipů a osvědčených postupů.
1000 slov
10 minut čtení
4. 5. 2023
Martin Kovář
Přečíst článek
Podobné otázky