Serverovny.cz/Fórum/Automatické aktualizace na Linuxu a Windows

Automatické aktualizace na Linuxu a Windows

Zajímalo by mě, jestli je možné nastavit automatické aktualizace jak na Linuxu, tak na Windows současně. Mám doma server, který běží na Linuxu a zároveň na něm mám nainstalovaný Windows pro nějaké speciální aplikace. Chci mít jistotu, že oba systémy budou vždy aktuální, abych se vyhnul bezpečnostním problémům nebo nekompatibilitám. Představoval jsem si, že bych mohl mít nějaký centrální systém pro správu aktualizací, ale nevím, jestli to v praxi jde udělat jednoduše. Jak to vlastně funguje? Jak nastavit automatické aktualizace na Linuxu? A co Windows? Musím se bát toho, že když nastavím aktualizace na jednom z těchto systémů, tak to ovlivní výkon nebo stabilitu druhého? Je lepší mít na serveru pouze jeden operační systém pro optimalizaci těchto procesů? Vím, že možnosti jsou různé podle distribuce Linuxu a verze Windows, ale zajímalo by mě, jestli někdo nemá zkušenosti s tímto konkrétním nastavením. Budu vděčný za rady a tipy!

147 slov
1.5 minut čtení
27. 3. 2023
Věra Kolmanová

Nastavení automatických aktualizací na Linuxu i Windows současně určitě jde, ale má to pár věcí, na který je dobrý dávat pozor. Na Linuxu to většinou záleží na distribuci, ale většina moderních distribucí jako Ubuntu nebo Fedora to má v nastavení aktualizací poměrně jednoduché. V Ubuntu můžeš použít "unattended-upgrades" pro automatické aktualizace, což je fakt užitečný. Jen si dej pozor na to, co všechno chceš aktualizovat, aby ti to neudělalo neplechu při restartu serveru.

Co se týká Windows, tak tam můžeš nastavit automatické aktualizace přímo v nastavení systému. Windows Update by měl dělat většinu práce za tebe, ale občas to může být trochu problém s restartováním, když máš rozběhnutý nějaký důležitý proces.

Teď k tomu výkonu a stabilitě – pokud máš oba systémy běžící na stejném serveru, tak jo, může se stát, že když jeden z nich provede nějakou velkou aktualizaci a zabere hodně prostředků, tak to ovlivní výkon toho druhého. Proto je dobrý mít servery dobře dimenzované a případně plánovat aktualizace tak, aby se vyhnuly vzájemnému rušení.

Mít jen jeden OS by určitě zjednodušilo správu aktualizací a možná bys měl lepší výkon, ale zase bys přišel o funkce nebo aplikace, které ti ten druhý systém nabízí. Takže je to o tom najít rovnováhu a dobře si naplánovat čas na údržbu.

Pokud hledáš centrální řešení pro správu aktualizací pro oba systémy, tak jsou tu nástroje jako WSUS pro Windows a Ansible nebo Puppet pro Linux. Ale to už je trošku pokročilejší správa a nebudeš mít úplně jednoduché řešení. Mít dva OS na jednom serveru má svoje výhody i nevýhody a záleží na tom, co přesně potřebuješ.

261 slov
2.6 minut čtení
25. 7. 2023
Milan Vojtěch

Nastavit automatické aktualizace na Linuxu i Windows současně je určitě možné, ale chce to trochu plánování. Na Linuxu to závisí na distribuci, ale většinou máš nějaký správce balíčků jako APT nebo YUM, který ti umožňuje nastavit automatické aktualizace. Například v Ubuntu můžeš použít "unattended-upgrades", což se dá snadno nastavit v konfiguraci. Stačí upravit soubor a povolit automatické stahování a instalaci aktualizací.

Windows to má jednoduché, tam stačí jít do nastavení aktualizací a zapnout automatické aktualizace. Můžeš si nastavit, kdy se mají aktualizace instalovat, a jestli to má dělat automaticky nebo ti to zprávu pošle.

Teď k výkonu a stabilitě – pokud máš server s oběma OS, tak mít nastavené aktualizace na obou není problém. Jen dávej pozor na to, že se některé aktualizace mohou restartovat systém a to by mohlo ovlivnit provoz. Z tohoto důvodu je dobré si nastavit čas, kdy se to bude dít, třeba mimo pracovní dobu.

Centrální správa je složitější – existují nástroje jako WSUS pro Windows a různé správcovské systémy pro Linux, ale většinou to vyžaduje víc času a úsilí na nastavení. Osobně bych doporučil mít oba systémy aktuální podle potřeby bez centrální správy, pokud nemáš velké zkušenosti.

Pokud zvažuješ mít jen jeden OS, může to být efektivní, ale zase záleží na tom, co s tím serverem děláš. Když potřebuješ oba systémy pro specifické aplikace, tak bych se asi snažil je udržovat oba aktuální.

224 slov
2.2 minut čtení
3. 3. 2023
Bohuslav Kuchař
Serverovny.cz/Články/Systémové aktualizace
Nejnovější trendy v automatizaci systémových aktualizacíObjevte moderní nástroje a metody, jak efektivně automatizovat proces aktualizací serverů pro zajištění jejich bezpečnosti.
1000 slov
10 minut čtení
28. 5. 2021
Filip Procházka
Přečíst článek
Podobné otázky