Serverovny.cz/Fórum/Jak udělat hromadnou změnu uživatelských práv na serveru?

Jak udělat hromadnou změnu uživatelských práv na serveru?

Zdravím všechny, narazil jsem na problém, který se mi zdá dost složitý a rád bych se zeptal na radu. Mám server, na kterém spravuji uživatelské účty a potřebuji udělat hromadnou změnu uživatelských práv pro skupinu uživatelů. Vím, že existují různé nástroje a příkazy, ale nejsem si jistý, jak na to správně jít. Záleží mi hlavně na tom, aby se změny projevily okamžitě a aby nedošlo k žádným problémům s přístupem k důležitým datům nebo aplikacím. Jaký je nejlepší postup pro takovou změnu, abych se vyhnul chybám? Měl bysmi použít nějaký skript nebo přímo nějaké administrativní rozhraní? Jaké nástroje byste doporučili pro efektivní správu uživatelských práv? A co když bych chtěl provést zpětnou vazbu, pokud by něco nefungovalo tak, jak má? Bude potřeba mít nějaké speciální oprávnění předtím, než začnu provádět tyto hromadné změny? Jaké jsou praktičtější přístupy pro administraci těchto práv a co vše bych měl brát v úvahu? Díky za pomoc!

152 slov
1.5 minut čtení
18. 4. 2023
Karolína Bláhová

Pokud chceš udělat hromadnou změnu uživatelských práv, doporučuju použít skripty, třeba v Bash nebo PowerShell, pokud jsi na Windows. To ti umožní rychle měnit práva pro víc uživatelů najednou. Nezapomeň udělat zálohu předem, abys měl možnost se vrátit zpět, kdyby něco nefungovalo. Co se týče oprávnění, musíš mít administrátorský přístup, jinak se do toho vůbec nedostaneš.

Pokud spravuješ Linux server, můžeš použít příkaz chown pro změnu vlastníka a chmod pro změnu práv. Na Windows je to zase net user nebo PowerShell cmdlet, takže si vyber podle OS. A určitě si dej pozor na to, aby sis zkontroloval, kdo všechno má jaká práva po změně. Můžeš to ověřit pomocí příkazů jako id nebo ls -l na Linuxu.

A ještě jedna věc – testuj to nejdřív na pár uživatelích, než to aplikuješ hromadně. Je lepší mít kontrolu nad tím, co se děje.

140 slov
1.4 minut čtení
19. 1. 2025
Magdaléna Karásková

Nejdřív si udělej zálohu aktuálních práv, to je fakt důležitý. Pak můžeš použít skript, klidně v Bash nebo PowerShellu, záleží na tom, co máš na serveru. Skript můžeš napsat tak, aby změnil práva pro konkrétní skupinu uživatelů najednou. Pokud používáš Linux, tak příkazy jako usermod nebo chgrp ti můžou pomoct. U Windows zase net localgroup nebo Set-LocalGroup.

Důležitý je taky otestovat změny na pár uživatelích, než to pustíš na celou skupinu. Tak se vyhneš problémům, kdyby něco nefungovalo. A pokud bys potřeboval vrátit zpět, tak mít tu zálohu bude klíčový.

Oprávnění bys měl mít dostatečný – admin nebo root, jinak si nic nezměníš. A nebuď líný dokumentovat si všechny změny a co jsi dělal, ať víš, co se stalo v případě nějakého průšvihu. Drž se toho a snad to půjde hladce.

133 slov
1.3 minut čtení
19. 1. 2025
Anna Hlaváčová
Serverovny.cz/Články/Server automatizace
Automatizace správy uživatelských účtů na serverech ve velkém měřítkuOdkryjte tajemství efektivní automatizace správy uživatelských účtů a oprávnění napříč organizací. Zjistěte, jaké strategie a nástroje použít pro opti...
1000 slov
10 minut čtení
21. 6. 2020
Lucie Černá
Přečíst článek
Podobné otázky