Serverovny.cz/Fórum/Jak nastavit CI/CD pro kontejnery?

Jak nastavit CI/CD pro kontejnery?

Zajímalo by mě, jak správně nastavit CI/CD procesy pro kontejnery. V poslední době jsem začal používat Docker a Kubernetes, ale připadá mi, že ta integrace s kontinuálním nasazováním a kontinuální integrací je taková komplikovaná. Mám pár zkušeností s GitLab CI a Jenkins, ale nevím, jak to všechno propojit, aby to efektivně fungovalo. Jaké jsou nejlepší postupy? Musím mít nějaké specifické skripty pro sestavení obrazů kontejnerů? A co testování - jak zajistit, aby se všechny změny automaticky testovaly před tím, než se nasadí na produkci? Uvažoval jsem o využití nějakého cloudového řešení, ale nevím, jestli je to nutné nebo jestli bych to zvládl i na vlastním serveru. Jaký je vlastně rozdíl mezi různými CI/CD nástroji jako Jenkins, GitHub Actions a dalšími? A když už mluvíme o kontejnerizaci, co třeba správa tajemství a konfigurací? Musím používat něco speciálního, nebo stačí nějaké základní metody? Pokud máte nějaké tipy nebo osvědčené postupy, budu moc rád za jakékoli informace. Děkuji!

155 slov
1.6 minut čtení
27. 5. 2024
Veronika Vejvodová

Nastavení CI/CD pro kontejnery může být fakt oříšek, ale tady je pár tipů. Když používáš Docker, měl bys mít v repozitáři Dockerfile, kde popisuješ, jak se tvůj obraz kontejneru vytvoří. V GitLab CI nebo Jenkins si pak můžeš napsat pipeline, která to všechno postaví a spustí testy. Je dobrý mít oddělené fáze pro build a testování, aby se ti to rozpadlo dřív, než to nahraješ na produkci.

Ohledně testování – můžeš použít nějaké frameworky jako Jest nebo Mocha pro unit testy a pak třeba Cypress pro end-to-end testy. Důležité je automatizovat co nejvíc, aby se ti všechno testovalo při každém pushi.

Cloudový řešení jako GitHub Actions nebo GitLab CI ti ušetří spoustu práce s nastavením serveru. Teď k tajemstvím a konfiguracím – můžeš použít něco jako HashiCorp Vault nebo Kubernetes Secrets, ale pokud nechceš skákat do složitějších věcí, tak můžeš začít s environment variables.

Jenkins je hodně flexibilní a má obrovskou komunitu, ale GitHub Actions jsou super, pokud už máš repozitář na GitHubu, protože to je dost integrované a jednoduchý. Vždycky si zvaž, co víc potřebuješ – jestli kontrolu a možnosti pluginů (Jenkins), nebo jednoduchost (GitHub Actions).

V konečným důsledku je dobrý mít na paměti dokumentaci a sledovat best practices komunity. Tak hodně štěstí!

200 slov
2 minut čtení
19. 1. 2025
Olga Daňková

Myslím, že nastavit CI/CD pro kontejnery není až tak složitý, jak to vypadá, ale chce to pár kroků. Hlavně bys měl mít jasný workflow. Obvykle začínáš tím, že si vytvoříš Dockerfile pro svůj projekt, kde definuješ, jak se má tvůj obraz kontejneru sestavit. Pak v CI nástroji jako GitLab CI nebo Jenkins nastavíš job, kterej ti ten obraz postaví a uloží ho do registru (Docker Hub nebo něco jinýho).

Pro testování můžeš mít další joby, který spustí testy na tvým obraze ještě před nasazením. Pokud používáš Kubernetes, tak pak můžeš použít Helm charts pro deployment, abys to měl jednodušší. A k tomu automatizovaný testování – ideálně nějaký testy na integrační úrovni. Třeba pomocí frameworků jako Jest nebo JUnit.

Co se týče správy tajemství a konfigurací, doporučuje se používat něco jako Kubernetes Secrets nebo HashiCorp Vault. Nechceš mít citlivý data hardcodovaný v kódu nebo v obrazech.

Cloudový řešení může být fajn kvůli jednoduchosti a možnostem škálování, ale určitě to zvládneš i na vlastním serveru. Hlavní je mít pořádně nastavené pipeline a monitorovat je.

Rozdíl mezi nástroji? No, každý má svoje výhody a nevýhody. Jenkins je hodně flexibilní, ale můžeš strávit víc času s konfigurací. GitHub Actions je zase super, když už máš kód na GitHubu – hezky to propojíš. Takže to hodně záleží na tom, co ty potřebuješ a jaký máš preference.

217 slov
2.2 minut čtení
19. 1. 2025
Petr Kočí
Serverovny.cz/Články/Virtualizace a kontejnery
Efektivní správa kontejnerů: Nástroje a techniky pro DevOps jevyProzkoumání nejlepších nástrojů a technik pro správu kontejnerových aplikací v prostředí DevOps. Jak efektivně využívat kontejnery pro rychlejší a sta...
1000 slov
10 minut čtení
17. 9. 2020
Markéta Hájková
Přečíst článek
Podobné otázky