Serverovny.cz/Fórum/Jak se po havárii nejlépe obnovit na serverech?

Jak se po havárii nejlépe obnovit na serverech?

Nedávno jsme měli vážnou havárii na našich serverech a teď se snažíme přijít na to, jak co nejlépe obnovit všechno, co jsme ztratili. Vím, že existují různé metody pro obnovu dat a systematické přístupy k obnově systémů, ale jsem si jistý, že každý má své vlastní zkušenosti a tipy, které by mohly být užitečné. Je dobré začít od základu, ale co když už máme nějaké zálohy? Jaké nástroje doporučujete pro obnovení dat? Měli bychom se zaměřit na určité typy souborů nebo aplikací? A co obnova operačního systému? Má smysl použít nějaké specializované software pro obnovu nebo je lepší to udělat ručně? Mám obavy, že pokud něco udělám špatně, můžeme ztratit ještě víc dat. Také mě zajímá, jak dlouho obvykle takový proces trvá a jestli je možné minimalizovat prostoje serverů během obnovy. Co doporučujete v případě, že se nám nedaří obnovit všechna data? Jak zjistit, zda jsou naše zálohy skutečně funkční a jak často by měly být aktualizovány? Budu rád za jakékoliv rady a tipy, protože tohle je pro nás opravdu stresující situace a potřebujeme se dostat zpátky do normálního provozu co nejrychleji.

182 slov
1.8 minut čtení
9. 2. 2021
Natálie Kašparová

Myslím, že první, co byste měli udělat, je zjistit, jaké máte zálohy a kde. Pokud máte pravidelné zálohování, tak to by mělo být vaše nejlepší šance na obnovu dat. Zálohy by měly být nejen na serveru, ale ideálně i někde na externím médiu nebo v cloudu. Jakmile máte jasno o zálohách, zkuste je obnovit pomocí nástrojů, které máte k dispozici. Existuje spousta softwaru pro obnovu dat – některé jsou zdarma, jiné placené. Třeba Recuva nebo EaseUS Data Recovery Wizard by mohly pomoct.

Co se týče operačního systému, většinou stačí nahrát poslední verzi ze zálohy nebo reinstalovat OS a pak doplnit aplikace a data.

Doporučuji se zaměřit na důležité soubory a aplikace – možná nejdřív obnovit databáze a klíčové aplikace pro provoz. Všechno dělejte pomalu, abyste neztratili víc dat. Když se nedaří něco obnovit, zvažte pomoc odborníka na obnovu dat.

Obnova může trvat od pár hodin do několika dní, podle toho, co všechno musíte dělat. Můžete zkusit nastavit zálohování tak, aby probíhalo mimo pracovní dobu, aby se minimalizovaly prostoje.

A nakonec otestujte zálohy pravidelně! Není nic horšího než zjistit, že záloha nefunguje v momentě krize. Zkuste mít plán obnovy a aktualizujte ho podle potřeb firmy. Hodně štěstí!

192 slov
1.9 minut čtení
19. 1. 2025
Zdeněk Svoboda

Obnova po havárii na serverech může být fakt stresující. Pokud máte zálohy, tak to je super, začněte s nimi. Hlavně zjistěte, jaké zálohy máte - jestli jsou to kompletní obrazy disků nebo jen několik souborů. Na obnovu dat se dají používat různé nástroje jako třeba Clonezilla pro klonování disků nebo nějaký software na obnovu souborů, pokud byste potřebovali. Nezapomeňte, že je důležité mít i zálohy databází a aplikačních dat, takže se zaměřte na tohle taky.

Pokud jde o operační systém, tak klidně použijte instalační médium a obnovte ho přímo z něj. Někdy je lepší to udělat ručně, ale jestli máte specifičtější potřeby nebo hodně dat, tak se podívejte po specializovaném softwaru.

Co se týká prostojů serverů, zkuste třeba obnovit na dočasný server nebo v offline módu, jestli je to možné. Když se nedaří obnovit všechno, nezoufejte, prioritizujte kritická data a zbytek můžete zkusit později. Důležité je mít pravidelné testy záloh - klidně si udělejte plán, jak často budete zálohovat a testovat funkčnost těch záloh.

Jde o proces, takže to může trvat pár hodin až dní podle toho, jak moc toho máte a kolik dat se snažíte zachránit. Hlavně klid a systematicky krok za krokem.

193 slov
1.9 minut čtení
19. 1. 2025
Tomáš Kysela
Serverovny.cz/Články/Obnova po havárii
Případové studie úspěšné obnovy po havárii: Co se můžeme naučit z minulosti?Prozkoumejte fascinující případové studie organizací, které efektivně obnovily své služby po havárii a zjistěte, jaké lekce nám tyto příběhy přinášejí...
1000 slov
10 minut čtení
25. 2. 2020
Lucie Černá
Přečíst článek
Podobné otázky