Serverovny.cz/Fórum/Jak správně analyzovat a vizualizovat logy pomocí Kibany?

Jak správně analyzovat a vizualizovat logy pomocí Kibany?

Zajímalo by mě, jakým způsobem se dá efektivně analyzovat a vizualizovat logy pomocí nástroje Kibana. Mám nějaké logy ze serverů a chtěl bych je lépe pochopit, abych mohl identifikovat problémy a trendy. Kde začít? Jaké jsou nejlepší praktiky pro importování logů do Kibany? Měl bych používat Elasticsearch jako backend pro Kibanu? Jaké typy vizualizací jsou nejvhodnější pro analýzu logů? Je lepší používat grafy, tabulky nebo něco jiného? A co filtry, jaké filtry byste doporučili při práci s velkým množstvím dat? Zajímá mě také, jak se dá nastavit dashboard tak, aby byl přehledný a užitečný. Jak často by se měl dashboard aktualizovat a jakým způsobem to provést? Mám také obavy, že se ztratím v množství dat a že nebudu mít dostatečné znalosti o tom, jak interpretovat výsledky. Jak si mohu usnadnit práci s analýzou logů, abych neztrácel čas s hledáním informací? Pokud má někdo zkušenosti nebo tipy na efektivní používání Kibany pro analýzu logů, budu velmi vděčný za jakoukoliv pomoc alebo rady.

161 slov
1.6 minut čtení
4. 2. 2024
Simona Přibylová

Pokud chceš efektivně analyzovat logy v Kibana, tak se nejdřív ujisti, že máš logy importované v Elasticsearch. To je základ, protože Kibana potřebuje Elasticsearch jako backend. Začni s nějakým dobrým formátem logů, například JSON, a použij Logstash nebo Filebeat pro sběr dat, to ti usnadní život.

Pro vizualizace je nejlepší mix různých typů. Grafy jsou super na sledování trendů, ale tabulky zase pomáhají při detailní analýze. Využij histogramy pro časové osy, aby ses podíval na aktivitu v určitých obdobích. Filtry jako time filter nebo custom filtry podle úrovně chyb ti fakt pomůžou zúžit výsledky.

Dashboard by měl být jednoduchý a přehledný. Zkus mít klíčové metriky na jednom místě a nezahlcovat to zbytečnými vizualizacemi. Aktualizace dashboardu záleží na tom, jak často se logy mění, ale ideálně v reálném čase nebo třeba každou minutu.

Co se týče interpretace dat, doporučuji si vybrat pár klíčových metrik, které tě zajímají a na ty se soustředit. A když natrefíš na nějaké nejasnosti, tak si to najdi online nebo se ptej ve fórech – většinou ti někdo rád poradí. Hlavně se neboj experimentovat s různými vizualizacemi a filtry, abys našel to, co ti sedí.

187 slov
1.9 minut čtení
19. 1. 2025
Adam Vacek

Nejlepší je začít s tím, že si logy převedeš do Elasticsearch, to je jasný základ. Kibana pak dělá kouzla s datama, fakt to usnadňuje práci. Takže první krok – import logů. Můžeš použít Filebeat nebo Logstash, oba jsou super na zpracování logů a dostanou je do Elasticu.

Když máš logy v Elasticu, tak už se můžeš pustit do vizualizace. Pro analýzu logů se hodí různé typy grafů. Například sloupcové grafy na sledování počtu chyb v čase nebo koláčové grafy pro rozdělení podle typů událostí. Tabulky jsou fajn, ale nesmíš v nich zapomínat na přehlednost, jinak se v tom ztratíš.

Filtry jsou super pomocník. Doporučuji používat filtry na základě status kódů nebo IP adres, abys snadno našel problémové oblasti. Dobré je mít několik předdefinovaných filtrů, které můžeš rychle použít.

Dashboard by měl být co nejvíc přehledný – zaměř se na klíčové metriky a grafy, které ti dají rychlý přehled o situaci. Čím víc dat, tím víc chaosu, takže snaž se mít dashboard čistý a bez zbytečností. Co se týče aktualizace dashboardu, tak to záleží na tom, jak často se data mění – obvykle postačí refresh jednou za pár minut.

A co se týká interpretace dat – zkus si udělat nějaké základní analýzy a poznámky k různým vzorcům, co najdeš. Čím víc s tím budeš pracovat, tím lépe pochopíš, co která čísla znamenají. Hodně štěstí!

219 slov
2.2 minut čtení
19. 1. 2025
Šárka Buchtová
Serverovny.cz/Články/Agregace monitoringu
Jak efektivně shromažďovat a analyzovat logy ze serverů pomocí ELK stackuObjevte, jak efektivně shromažďovat a analyzovat serverové logy pomocí ELK stacku a zlepšit tak monitoring vašich serverů. Naučte se pracovat s Elasti...
1000 slov
10 minut čtení
10. 6. 2022
Tomáš Březina
Přečíst článek
Podobné otázky