Serverovny.cz/Fórum/Jak nainstaluju Kubernetes na Linux server?

Jak nainstaluju Kubernetes na Linux server?

Nedávno jsem začal přemýšlet o tom, jak bych mohl nasadit Kubernetes na svůj Linux server. Vím, že Kubernetes je skvělý nástroj pro orchestraci kontejnerů a chtěl bych se naučit, jak ho správně nainstalovat a nakonfigurovat. Ale kde začít? Mám Ubuntu 20.04 a slyšel jsem, že je to jedna z nejlepších distribucí pro tento účel. Rád bych věděl, jestli existují nějaké konkrétní přípravy, které bych měl udělat před samotnou instalací, nebo jestli jsou nějaké doporučené postupy, které by mi mohly usnadnit život. Přemýšlím také nad tím, jestli je lepší použít kubeadm nebo jinou metodu pro instalaci, a jaké jsou výhody a nevýhody každého přístupu. Měl bych mít na paměti nějaké specifické požadavky ohledně hardwaru? Možná se ptám na úplné základy, ale rád bych se vyhnul chybám při prvním pokusu. Dále by mě zajímalo, jaké další nástroje bych mohl potřebovat k efektivní správě Kubernetes clusteru po jeho vytvoření. Pokud má někdo zkušenosti s instalací Kubernetes na Linux server a mohl by se podělit o tipy, postupy nebo dokonce nějaké odkazy na užitečné zdroje, byl bych moc vděčný. Také by bylo skvělé vědět, jak řešit případné problémy, které by mohly nastat během instalace. Jaké jsou nejčastější potíže a jak je můžu vyřešit? Díky moc za každou radu!

204 slov
2 minut čtení
5. 10. 2024
David Švanda

Nastavit Kubernetes na Ubuntu 20.04 je celkem v pohodě, ale pár věcí je dobrý mít na paměti. Nejprve se ujisti, že máš aktualizovaný systém, to znamená spustit příkazy sudo apt update a sudo apt upgrade. Můžeš potřebovat nainstalovat Docker, protože většina Kubernetes instalací používá kontejnery. To uděláš pomocí sudo apt install docker.io. Pak nezapomeň povolit a spustit Docker s sudo systemctl enable docker a sudo systemctl start docker.

Teď k samotné instalaci Kubernetes – doporučuju použít kubeadm, je to nejjednodušší a oficiálně podporovaný způsob. Nainstaluj kubelet, kubectl a kubeadm pomocí:

sudo apt-get install -y apt-transport-https ca-certificates curl
curl -s https://packages.cloud.google.com/apt/doc/apt-key.gpg | sudo apt-key add -
echo "deb https://apt.kubernetes.io/ kubernetes-xenial main" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/kubernetes.list
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y kubelet kubeadm kubectl
sudo apt-mark hold kubelet kubeadm kubectl

Pak můžeš inicializovat cluster s sudo kubeadm init. Po tomhle dostaneš pokyny, jak připojit další uzly. Budeš potřebovat nějaký pod network plugin, třeba Calico nebo Flannel.

Co se hardwaru týče, ideálně mít aspoň 2 jádra a 2 GB RAM pro základní testování, ale víc je vždycky lepší.

Pokud narazíš na problémy, časté jsou problémy s IP adresami nebo firewall nastavením. Občas můžeš potřebovat povolit porty nebo zkontrolovat, jestli nemáš nějaké konflikty s IP adresami.

Jako další nástroje pro správu bych doporučil něco jako kubectl pro příkazy v terminálu a možná nějaké GUI jako Lens nebo K9s. Na internetu je spousta tutoriálů a dokumentace, tak kdybys potřeboval víc informací, určitě se podívej na oficiální stránky Kubernetes.

234 slov
2.3 minut čtení
19. 1. 2025
Bohumil Kočí

Kubernetes na Ubuntu 20.04 nainstaluješ snadno, doporučuju použít kubeadm, je to asi nejběžnější způsob a má dobrou dokumentaci. Nejdřív si připrav server, musíš mít alespoň 2 GB RAM a 2 CPU, ideálně víc. Pak zkontroluj, jestli máš nainstalovaný Docker nebo jiný kontejnerový runtime, ten je potřeba pro běh podů.

Nezapomeň na některé přípravy – vypni swap (kubeadm to potřebuje), nastav správné iptables a povol povinné porty jako 6443 (API server). Pak stačí spustit pár příkazů pro instalaci kubeadm, kubelet a kubectl. Jakmile tohle uděláš, můžeš inicializovat master node a přidat worker nodes podle potřeby.

Co se týče správy clusteru, určitě se hodí nástroje jako kubectl pro příkazy a helm pro balíčky aplikací. Na monitoring můžeš zkusit Prometheus nebo Grafana, hodně lidí je s tím spokojených.

Pokud narazíš na problémy, tak nejčastěji jsou to chyby s konfigurací sítě nebo porty. Nezapomeň kouknout do logů podů nebo služeb, to ti může dost pomoct najít, kde je problém. Každopádně je dobrý mít k ruce oficiální dokumentaci, tam najdeš odpovědi na většinu dotazů.

166 slov
1.7 minut čtení
19. 1. 2025
Ladislav Polák
Serverovny.cz/Články/Open source řešení
Jak implementovat Kubernetes pro správu kontejnerizovaných aplikací na serveru?Praktický návod na nastavení a efektivní využití Kubernetes pro správu kontejnerizovaných aplikací na serverové infrastruktuře.
1000 slov
10 minut čtení
2. 1. 2024
Markéta Hájková
Přečíst článek
Podobné otázky