Serverovny.cz/Fórum/Jaké nástroje použít pro zálohování serveru bez znalosti kódování?

Jaké nástroje použít pro zálohování serveru bez znalosti kódování?

Mám trochu zmatené myšlenky ohledně zálohování serveru a chtěl bych se zeptat, jakým způsobem to udělat, pokud nemám žádné zkušenosti s kódováním. Slyšel jsem, že existují různé nástroje a softwary, které to usnadňují, ale nevím přesně, co všechno bych měl hledat. Jaké jsou nejlepší možnosti pro zálohování dat na serveru, když vlastně nevím, co je to shell nebo příkazový řádek? Opravdu si nejsem jistý, jestli potřebuju nějaké specializované dovednosti, nebo jestli existují uživatelsky přívětivé programy. Je dobré mít vše na cloudu, nebo stačí lokální úložiště? A co třeba automatizace zálohování? Docela mě zajímá, jak to funguje a jestli je to něco, co bych měl mít na paměti. Jak často bych měl provádět zálohy a co všechno musím zahrnout? Představte si mě jako úplného nováčka, který se snaží být zodpovědný ohledně svých dat, ale nemá ponětí o technických detailech. Jaké konkrétní nástroje byste doporučili a proč? Díky moc!

147 slov
1.5 minut čtení
11. 11. 2024
Radka Burianová

Zálohování serveru bez znalosti kódování je víc než možné. Existuje spousta uživatelsky přívětivých nástrojů, které ti to usnadní. Například Acronis True Image nebo EaseUS Todo Backup jsou super pro zálohování dat. Tyhle programy mají grafické rozhraní, kde si jen vybereš, co chceš zálohovat, a oni to udělají za tebe.

Můžeš zvolit lokální zálohu na externí disk nebo to hodit do cloudu jako Google Drive, Dropbox nebo OneDrive. Cloud je fajn, protože máš data dostupná odkudkoliv. Automatizace záloh je taky důležitá, většina těchto nástrojů to zvládá - nastavíš si intervaly a oni se postarají.

Kolikrát zálohovat? Ideálně denně nebo týdně, ale záleží na tom, jak často měníš data. Zahrnout bys měl všechny důležité soubory a databáze.

Takže shrnuto: Acronis nebo EaseUS pro zálohu, cloud pro bezpečnost a automatizaci nastavíš v programu. S tímhle bys měl být v pohodě.

135 slov
1.4 minut čtení
1. 10. 2024
Kateřina Lišková

Zálohování serveru bez znalosti kódování je určitě možné a existuje spousta uživatelsky přívětivých nástrojů. Doporučil bych třeba Acronis True Image nebo EaseUS Todo Backup. Oba tyhle programy mají jednoduché rozhraní, kde si můžeš vybrat, co chceš zálohovat, a nastavit plán zálohování, takže se to dělá skoro samo.

Pokud jde o cloud vs. lokální úložiště, obojí má své výhody. Cloud je super pro dostupnost a zabezpečení, ale můžeš mít i lokální zálohu na externím disku pro rychlý přístup. Tohle doporučuji kombinovat. Automatizace zálohování je skvělá věc – nastavíš si to jednou a už se o to nemusíš starat, což je ideální pro někoho, kdo není technicky zdatný.

Jak často zálohovat? To záleží na tom, jak často měníš data. Pokud máš třeba webovku s novým obsahem každý den, tak klidně denně, jinak stačí jednou za týden nebo měsíc. Hlavně nezapomínej na důležitá data – databáze, soubory webu, konfigurace a tak dál.

Takže to shrnu: vyber si nějaký software jako Acronis nebo EaseUS, zvaž cloud a lokální zálohy, nastav automatizaci a pravidelně zálohuj důležitý obsah. Budeš v pohodě.

172 slov
1.7 minut čtení
17. 4. 2024
František Jirásek

Zálohování serveru bez kódování je úplně v pohodě, stačí pár dobrých nástrojů. Například, můžeš zkusit Acronis True Image nebo EaseUS Todo Backup. Oba jsou celkem intuitivní a mají grafické rozhraní, takže se nemusíš bát, že bys musel něco psát do příkazového řádku.

Pokud jde o cloud, to je super volba. Můžeš použít Google Drive, Dropbox nebo třeba OneDrive – mají aplikace, které ti usnadní synchronizaci dat. Místní zálohy jsou taky fajn, ale pokud dojde k nějakému problému, tak je lepší mít data někde venku.

Automatizace zálohování určitě doporučuji. Většina těchto programů má možnost nastavení plánovaného zálohování, takže se to udělá samo třeba jednou týdně nebo měsíčně. Co se týče toho, co zálohovat – ideálně celou složku s daty a důležité konfigurační soubory serveru.

Jak často? To záleží na tom, jak často aktualizuješ data. Když děláš změny hodně často, tak klidně každý den. Jinak klidně i jednou týdně stačí. Buď prostě zodpovědný a měj zálohy hotové! Takže shrnutí: Acronis nebo EaseUS pro lokální zálohy, cloud pro bezpečnost a automatizaci nastavuj podle potřeby.

168 slov
1.7 minut čtení
28. 7. 2024
Tomáš Kysela
Serverovny.cz/Články/Zálohování a obnova
Automatizace procesu zálohování serverů: Jak na to?Tento článek nabízí praktický návod na nastavení automatického zálohování serverů pomocí skriptů a plánovačů úloh. Objevte, jak si usnadnit správu ser...
1000 slov
10 minut čtení
5. 2. 2020
Ing. Andrea Veselá, MBA
Přečíst článek
Podobné otázky