Serverovny.cz/Fórum/Co je to kontejnery a jak to funguje?

Co je to kontejnery a jak to funguje?

Zdravím všechny, mám takový dotaz ohledně kontejnerizace a vlastně vůbec toho, co to ty kontejnery vůbec jsou. Slyšel jsem o tom, že se používají v IT a že to má něco společného s virtualizací, ale nejsem si úplně jistý, jak to všechno funguje. Mohli byste mi prosím přiblížit, co konkrétně jsou ty kontejnery? Jaký je rozdíl mezi kontejnery a tradičními virtuálními stroji? Jak to vlastně celé běží a jaké technologie se k tomu používají? Je pravda, že kontejnery umožňují snadnější nasazení aplikací? A co třeba bezpečnost? Jak se to má s tím, když běží víc kontejnerů na jednom serveru? Taky by mě zajímalo, jestli je těžké začít s kontejnery a jestli existují nějaké dobré nástroje nebo platformy pro práci s nimi. Vím, že Docker je hodně rozšířený, ale zajímal by mě i pohled na další možnosti. Díky moc za jakoukoliv pomoc!

141 slov
1.4 minut čtení
21. 10. 2023
Antonín Musil

Kontejnery jsou vlastně takovej způsob, jak balit a provozovat aplikace. Místo toho, aby sis musel zřizovat celej virtuální stroj, což je docela náročný na zdroje, kontejnery ti umožní běžet víc aplikací na stejným jádru operačního systému. To znamená, že kontejnery sdílejí jádro hostitelského systému, ale mají svůj vlastní systém souborů, knihovny a závislosti, takže to je rychlejší a efektivnější.

Rozdíl mezi kontejnery a klasickými virtuálními stroji je v tom, že VM běží na hypervisoru a potřebuje celej OS, zatímco kontejnery tohle nemaj – prostě jen běží na hostitelským OS. To taky znamená, že kontejnery startují mnohem rychleji a zabírají míň místa.

Kontejnerizace usnadňuje nasazení aplikací, protože můžeš mít všechno zabalený v jednom balíčku a snadno to přesunout mezi různýma prostředíma. Co se týče bezpečnosti, víc kontejnerů na jednom serveru je v pohodě, ale musíš dávat pozor na to, co do nich dáváš. Když jeden kontejner má nějakou chybu nebo je napadený, může to potenciálně ovlivnit i ostatní.

Pokud chceš s kontejnery začít, Docker je fakt populární a existuje spousta tutoriálů a dokumentace. Další možnosti jsou třeba Kubernetes pro orchestraci kontejnerů nebo Podman jako alternativní nástroj. Není to zas tak složitý se naučit, spíš si zvykneš na jiný způsob přemýšlení o aplikacích a infrastruktuře.

200 slov
2 minut čtení
13. 8. 2023
Robert Martínek

Kontejnery jsou vlastně takový lehčí způsob, jak spouštět aplikace. Na rozdíl od klasických virtuálních strojů, který potřebujou celý operační systém, kontejnery sdílejí jádro OS, takže jsou mnohem rychlejší a úspornější na zdroje. Když máš kontejner, tak v něm můžeš mít všechno potřebný pro běh aplikace – jako knihovny nebo závislosti. To usnadňuje nasazení, protože můžeš klonovat prostředí a mít jistotu, že to poběží všude stejně. Co se týče bezpečnosti, je pravda, že když běží víc kontejnerů na jednom serveru, tak je dobrý mít na paměti oddělení a správu přístupových práv. Ale obecně to je považováno za bezpečné, pokud dodržíš dobré praxe. Pro začátek s kontejnery je Docker asi nejlepší volba, je hodně rozšířený a má spoustu návodů. Pak jsou taky alternativy jako Podman nebo Kubernetes pro orchestrace kontejnerů, což je super pro větší projekty. Takže zkrátka – kontejnery jsou fajn pro rychlost a efektivitu, ale chce to trošku se s tím seznámit.

152 slov
1.5 minut čtení
7. 1. 2025
Žaneta Karásková

Kontejnery jsou vlastně způsob, jak zabalit a spustit aplikace s jejich závislostmi, takže fungují na různých systémech bez toho, aby se musely věnovat problémům s kompatibilitou. Je to taková lehčí alternativa k virtuálním strojům. U virtuálních strojů máš celý operační systém běžící na hypervisoru, což zabírá víc zdrojů. U kontejnerů sdílíš jádro hostitelského OS, což znamená menší zátěž a rychlejší starty. Všechno to běží v izolovaných prostředích, takže si navzájem nepřekážejí.

Co se týče nasazení aplikací, tak ano, kontejnery to dost usnadňují. Můžeš si vytvořit image aplikace a jednoduše ho přenést kamkoliv. Co se bezpečnosti týče, je dobré mít na paměti, že když běží víc kontejnerů na jednom serveru, měli by být správně nastavené izolace a oprávnění, aby se minimalizovalo riziko.

Pokud jde o začátek s kontejnery, Docker je opravdu populární volba a má spoustu návodů pro začátečníky. Ale jsou tu i další možnosti jako Kubernetes (což je spíš o orchestrace kontejnerů), pod nebo OpenShift. Takže si můžeš vybrat podle toho, co ti vyhovuje. Celkově bych řekl, že to není až tak těžké se s tím naučit, stačí trošku praxe.

178 slov
1.8 minut čtení
25. 10. 2023
Natálie Jelínková
Serverovny.cz/Články/Serverové architektury
Kontejnerizace a její vliv na moderní serverové architekturyČlánek se zabývá tím, jak kontejnerizace mění způsob, jakým stavíme a spravujeme servery, a které technologie tento trend podporují.
1000 slov
10 minut čtení
3. 2. 2020
Mgr. Richard Malý
Přečíst článek
Podobné otázky