Serverovny.cz/Fórum/Jaké jsou hlavní rozdíly mezi VMware a Hyper-V?

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi VMware a Hyper-V?

Zajímalo by mě, jaké jsou hlavní rozdíly mezi VMware a Hyper-V, protože obě tyto platformy se docela často používají pro virtualizaci serverů a vůbec se v tom nevyznám. Vím, že VMware je jakože hodně populární a že ho používá spousta firem, ale Hyper-V je zase od Microsoftu, což je asi výhoda pro firmy, co už mají Windows servery. Je to tak? Jak se liší jejich použití, stabilita, výkon a třeba i cenová politika? Slyšel jsem, že VMware má lepší podporu pro různé operační systémy, zatímco Hyper-V je prý lepší pro integraci s Windows aplikacemi. Co je na tom pravdy? Zajímá mě taky, jak to vypadá s managementem a administrací těchto dvou systémů. Je snadnější spravovat VMware nebo Hyper-V? A co bezpečnost, jak si vedou v tomto ohledu? Který z nich byste doporučili začátečníkům, kteří teď plánují nasadit virtualizaci do své serverovny? A ještě jedna věc – jaké jsou klíčové vlastnosti obou technologií, které by mohly ovlivnit rozhodování při výběru mezi nimi? Omlouvám se za tolik otázek najednou, ale chtěl bych mít jasnější představu o tom, co jsou ty nejzásadnější aspekty, které bych měl vzít v úvahu.

186 slov
1.9 minut čtení
14. 9. 2022
Jindřich Tichý

Takže, k těm rozdílům mezi VMware a Hyper-V. Obě platformy jsou populární, ale mají svoje specifika. VMware je super pro různorodé prostředí a umí skvěle virtualizovat víc různých OS, což je fajn pro firmy s různými aplikacemi. Na druhou stranu Hyper-V je jasně lepší, pokud už máš Windows servery, protože se to tam krásně integruje. Co se týče výkonu, většinou se říká, že VMware má mírně lepší výkon, ale Hyper-V se výrazně zlepšil v posledních letech.

Cenově je to tak, že Hyper-V je levnější nebo dokonce zdarma s Windows Serverem, zatímco VMware může být dost drahý na licenci. Co se týče administrace, tak VMware má trochu složitější management, ale nabízí víc možností; to může být pro začátečníky trošku zastrašující. Hyper-V je víc user-friendly, zvlášť když už jsi zvyklý na Windows.

Bezpečnostně jsou oba docela dobré, ale záleží na tom, jak je nakonfiguruješ. Pro začátečníky bych doporučil Hyper-V, protože je jednodušší na rozjezd a líp se učí, zvlášť pokud už máš zkušenosti s Windows.

Klíčové vlastnosti? Tak VMware má výbornou podporu pro různé OS a skvělou komunitu a dokumentaci. Hyper-V zase exceluje v integraci s Microsoft službami a levnějším nasazením. Takže to chce zvážit podle toho, co vlastně potřebuješ.

196 slov
2 minut čtení
25. 5. 2023
Bohumil Janoušek

Takže, pokud to shrnu, VMware a Hyper-V jsou obě super pro virtualizaci, ale mají své specifika. VMware je fakt hodně rozšířený a má silnou podporu pro různé OS, což je fajn, když potřebuješ provozovat třeba Linux nebo něco jiného. Hyper-V je zase od Microsoftu, takže jasně líp sedí do Windows prostředí. Pro firmy, co už jedou na Windows servery, je to asi logičtější volba.

Co se týče výkonu a stability, obě platformy jsou docela spolehlivé, ale VMware má tendenci mít o něco lepší výkon ve velkých podmínkách s víc VM. Hyper-V může být lepší na integraci s Windows aplikacemi, to jo.

Ceny – Hyper-V je většinou levnější, protože je součástí Windows Serveru, zatímco VMware může být dražší a platíš za licencování víc.

Pokud jde o management, tak většina lidí říká, že VMware má uživatelsky přívětivější rozhraní a víc funkcí pro správu. Na druhou stranu Hyper-V je jednodušší pro ty, co už znají Windows Server.

Bezpečnost? Oba systém mají dobré bezpečnostní funkce, ale záleží na tom jak je nasadíš a spravuješ.

Pro začátečníky bych asi doporučil Hyper-V kvůli nízkým nákladům a intuitivnímu ovládání v rámci Windows. Klíčové vlastnosti? Záleží na tom, co potřebuješ - jestli různorodost OS (VMware) nebo integraci s Windows (Hyper-V). Takže to chce zvážit podle toho, co plánuješ.

208 slov
2.1 minut čtení
20. 2. 2023
Daniela Stehlíková

No tak, VMware a Hyper-V jsou fakt hodně rozšířený pro virtualizaci, ale maj svoje specifika. VMware je obecně považovanej za víc robustní a stabilní, zejména co se týče výkonu a podpory různých OS. Mnoho firem to používá, protože má širokou škálu funkcí, jako třeba vMotion nebo DRS. Hyper-V je spíš pro ty, co už jedou na Windows servery, protože se to dobře integruje s dalšíma Microsoft produktama. Pokud máš Windows infrastrukturu, tak Hyper-V může být jednodušší volba, ale pokud hledáš flexibilitu s různýma OS, tak VMware to umí líp.

Co se týče správy, VMware má skvělý webové rozhraní a PowerCLI pro automatizaci, což je super pro adminy. Hyper-V taky nabízí dobré nástroje přes Windows Server Manager, ale možná je to trochu víc zamotaný na začátek. Bezpečnostní funkce jsou v obou solidní, ale VMware má některý pokročilejší funkce jako třeba NSX pro síťovou virtualizaci.

Cenově je to tak, že Hyper-V většinou vychází levněji, protože pokud už máš licence pro Windows Server, tak ti to může ušetřit dost peněz. VMware bývá dražší kvůli licencím a různým modulům.

Pro začátečníky bych asi doporučil Hyper-V, pokud už mají zkušenosti s Windows. Je to prostě logičtější krok. Klíčový vlastnosti? Tak to jsou třeba podpora operačních systémů, nástroje pro správu, výkon a cena. Tyhle faktory bys měl mít na paměti při rozhodování.

213 slov
2.1 minut čtení
17. 8. 2024
Ludmila Havelková
Serverovny.cz/Články/Virtualizace
Výběr správné metody virtualizace pro vaši serverovou infrastrukturuZjistěte, jak správně vybrat metodu virtualizace pro vaši serverovou infrastrukturu a co všechno byste měli zvážit.
1000 slov
10 minut čtení
21. 1. 2022
Ing. Kristýna Svobodová
Přečíst článek
Podobné otázky