Serverovny.cz/Fórum/Jak často by měly být prováděny aktualizace serverového softwaru?

Jak často by měly být prováděny aktualizace serverového softwaru?

Zajímalo by mě, jak to vlastně s těmi aktualizacemi serverového softwaru je. Vím, že je důležité mít systém aktuální, ale kolikrát do roka nebo měsíce bych měl dělat ty aktualizace? Mám na mysli nejen samotné operační systémy, ale i aplikace a další komponenty, které na serveru běží. Někteří říkají, že je dobré aktualizovat hned, jak se objeví nová verze, jiní varují před tím, že to může poškodit stabilitu systému. Jaké jsou tedy nejlepší praktiky? Mám se řídit nějakým konkrétním harmonogramem nebo to spíš řešit podle potřeby? A co zálohování? Je nutné zálohovat před každou aktualizací, nebo stačí občas? Jaký máte názor vy, zkušenější administrátoři? Jak často byste doporučili provádět tyto aktualizace a proč? Děkuji za názory a tipy!

118 slov
1.2 minut čtení
29. 11. 2024
Zdeněk Mach

Aktualizace serverového softwaru by se měly dělat pravidelně, ale není to tak jednoduché, jak se zdá. Většinou je doporučeno provádět aktualizace operačního systému a aplikací alespoň jednou měsíčně, ale pokud vychází důležitý bezpečnostní patch, tak je lepší aktualizovat hned. Samozřejmě, každá nová verze může přinášet i nové problémy a nekompatibility, takže je dobré si předem přečíst poznámky k vydání nebo uživatelské recenze. Jak říkám, někdy je lepší počkat pár dní či týdnů po vydání nové verze, abys viděl, jestli se neobjeví nějaké větší problémy.

Co se týče zálohování, doporučuji zálohovat před každou důležitou aktualizací. I když máš zálohy občas, nikdy nevíš, co se může stát. Je lepší mít extra vrstvu zabezpečení pro případ, že by něco nefungovalo. Takže shrnuto, pravidelnost je důležitá, ale zároveň buď opatrný a neváhej čekat na stabilní verze. To je takový balanc – být aktuální a zároveň stabilní.

141 slov
1.4 minut čtení
1. 1. 2025
Tereza Průchová

Co se týče aktualizací serverového softwaru, tak je to trochu o rovnováze. Většina odborníků radí dělat pravidelné aktualizace aspoň jednou za měsíc, ale záleží i na konkrétním softwaru a jak kritické jsou ty aktualizace. Je dobrý se dívat na bezpečnostní záplaty – ty bys měl aplikovat okamžitě, protože chrání tvůj server před zranitelnostmi.

Pokud jde o nové verze aplikací nebo větší změny, tam bych doporučil být opatrný a testovat je nejdřív v nějakém testovacím prostředí, než to hodíš na produkci. Můžeš mít i nějaký harmonogram - třeba každé první pondělí v měsíci udělat údržbu, ale nezapomeň, že někdy se vyplatí aktualizovat ihned.

Zálohování je samozřejmě klíčový krok. Lepší je zálohovat před každou větší změnou, ale aspoň jednou za čas bys měl mít nějakou celozahrnující zálohu systému. Nikdy nevíš, co se může pokazit. Takže shrnutí: měsíčně aktualizuj pravidelně, zálohuj před důležitými věcmi a sleduj novinky ze světa zabezpečení.

146 slov
1.5 minut čtení
8. 12. 2024
Zdeněk Bečka

Takže, co se týče aktualizací serverového softwaru, je to celkem důležité. Obecně bych doporučil aktualizovat pravidelně, ideálně jednou za měsíc. Pokud máš kritické aplikace, tak bys měl sledovat, kdy vychází bezpečnostní záplaty a ty nahrávat co nejdřív. U operačních systémů to platí dvojnásob. Někteří říkají, že je lepší počkat na stabilnější verze - to má smysl, když jde o velké updaty, které mohou přinést víc problémů než užitku. Ale rozhodně nenechávej systém dlouho bez aktualizací, protože se vystavuješ bezpečnostním rizikům.

Co se týče zálohování, určitě by ses měl zálohovat před každou větší aktualizací. Neříkám, že musíš zálohovat každý týden, ale minimálně před zásadními změnami to chce mít pod kontrolou. Občasné zálohy ti můžou zachránit krk, pokud se něco pokazí. Takže shrnuto - aktualizuj pravidelně a zálohuj před většími zásahy.

128 slov
1.3 minut čtení
8. 1. 2025
Jitka Pánková
Serverovny.cz/Články/Bezpečnost serverů
Proč jsou aktualizace softwaru klíčové pro bezpečnost serverůZajímavý pohled na to, proč jsou pravidelné aktualizace softwaru nezbytné pro bezpečnost serverů a jak ovlivňují jejich ochranu před kybernetickými hr...
1000 slov
10 minut čtení
30. 12. 2021
Ing. Andrea Veselá, MBA
Přečíst článek
Podobné otázky