Serverovny.cz/Fórum/Jak začít s Ansible pro nasazení aplikací?

Jak začít s Ansible pro nasazení aplikací?

Zajímám se o nasazení aplikací a narazil jsem na Ansible, ale vůbec nevím, jak začít. Můžete mi prosím poradit, jakým způsobem se do toho pustit? Myslím, že by to mohlo být skvělé řešení pro automatizaci nasazení, ale když vidím všechny ty knihovny a dokumentace, cítím se ztraceně. Jaké jsou první kroky, které bych měl udělat? Měl bych si nejdřív nainstalovat Ansible na svůj počítač nebo server? A co dál? Jaký je nejlepší způsob, jak napsat svůj první playbook? Potřebuju k tomu nějaké speciální znalosti nebo zkušenosti s programováním? A co vlastně znamená ten termín "infrastruktura jako kód" v souvislosti s Ansible? Můžete mi doporučit nějaké dobré zdroje nebo tutoriály pro začátečníky? Chtěl bych se dozvědět i o tom, jak spravovat více serverů najednou a jestli existují nějaké běžné best practices, kterým bych se měl vyhnout. A co když chci nasadit aplikaci, která má více komponent? Jak to funguje s rolí a šablonami v Ansible? Předem díky za jakékoli rady a tipy!

161 slov
1.6 minut čtení
24. 8. 2021
Jaroslava Háchová

Začít s Ansible není tak těžké, jak to vypadá. První věc, co udělej, je nainstalovat Ansible na svůj počítač nebo server. Je to vlastně jednoduchý příkaz v terminálu (většinou pip install ansible nebo pomocí balíčkových manažerů jako apt nebo yum). Když to máš, tak se koukni na základní strukturu playbooků. Playbook je vlastně YAML soubor, kde definuješ, co chceš automatizovat. Můžeš začít s něčím jednoduchým, třeba instalací balíčku nebo kopírováním souboru. Nemusíš mít speciální programovací znalosti, stačí znát základní syntaxi YAML.

Infrastruktura jako kód znamená, že všechno, co děláš (nastavení serverů, nasazení aplikací), se zapisuje do kódu a můžeš to snadno verzovat a sdílet.

Na spravování více serverů najednou je Ansible skvělé – prostě si v inventáři vylistuješ všechny servery a pak spouštíš playbooky na všechny najednou.

Co se týče rolí a šablon – role ti pomůže rozdělit konfiguraci do menších částí a znovu je použít. Šablony (jinak jinja2) ti umožní generovat konfigurační soubory s proměnnými.

Doporučuji mrknout na oficiální dokumentaci Ansible, tam najdeš dost dobrých tutoriálů pro začátečníky. Taky YouTube má spoustu videí krok za krokem. A snaž se dodržovat best practices jako udržovat playbooky přehledné a modularizované. Pokud plánuješ nasadit víc komponent, zvaž použití rolí.

Takže shrnutí: instaluj Ansible, nauč se základy playbooků a hraj si s tím. Není to tak složité a brzy zjistíš, jak moc ti to ulehčí život.

222 slov
2.2 minut čtení
19. 1. 2025
František Šulc

Takže, pokud chceš začít s Ansible, není to tak složité. První krok je jasnej – nainstaluj si Ansible. To můžeš udělat na svém počítači nebo na serveru, klidně používáš Linux, tam to jde jednoduše přes balíčkovací systém. Pokud máš Windows, doporučuju WSL nebo použít nějakou VM.

Pak se podívej na dokumentaci, ale neboj se hned psát svůj první playbook. Playbook je v podstatě YAML soubor, kde definuješ, co chceš dělat. Můžeš začít třeba s jednoduchým nasazením aplikace – třeba jen zkopírováním souborů na server a spuštěním příkazu.

Budeš potřebovat aspoň základní znalosti o YAML a jak fungují servery, ale není to nic hrozného. Termín "infrastruktura jako kód" vlastně znamená, že vše, co děláš s serverem (instalace balíčků, konfigurace), můžeš napsat jako kód a pak to automaticky provést. Je to super pro opakované nasazení.

Na víc serverů to jde snadno – prostě je přidáš do inventáře a Ansible se postará o zbytek. Co se týče best practices, snaž se držet strukturu projektů a používej role pro organizaci kódu, zvlášť pokud máš více komponentů v aplikaci.

Rolí a šablonování v Ansible ti umožní rozdělit úkoly do různých částí a znovu je používat – takže když nasazuješ víc věcí najednou, budeš mít ve výsledku méně chaosu.

Doporučuji kouknout na tutoriály na YouTube nebo stránky jako Ansible documentation a DigitalOcean mají fajn příručky pro začátečníky. Hlavně se neboj experimentovat – nejlepší způsob, jak se naučit, je zkoušet to v praxi.

232 slov
2.3 minut čtení
19. 1. 2025
Jaroslav Jílek
Serverovny.cz/Články/Skriptovací jazyky
Automatizace nasazení aplikací pomocí Ansible skriptů: Průvodce krok za krokemPodrobný průvodce, jak efektivně využívat Ansible pro automatizaci nasazení aplikací, včetně praktických příkladů a tipů.
1000 slov
10 minut čtení
28. 8. 2020
Markéta Hájková
Přečíst článek
Podobné otázky