Serverovny.cz/Fórum/Co všechno potřebuji k automatizaci pomocí Ansible?

Co všechno potřebuji k automatizaci pomocí Ansible?

Když přemýšlím o automatizaci, tak mě napadá, co všechno budu potřebovat, abych mohl začít s Ansible. Jsem úplný začátečník v této oblasti a rád bych věděl, jaké jsou základní kroky, co se týče instalace a konfigurace. Jaké programy nebo nástroje musím mít na svém počítači? Mám používat Linux nebo to běží i na Windows? A co instance serverů, které chci spravovat? Musím mít na nich něco nainstalováno, nebo Ansible dokáže komunikovat s jakýmkoliv systémem bez speciálních úprav? Co je to vlastně ten inventář v Ansible a jak ho správně nastavit? Vím, že je to důležité, ale nevím, kde začít. Pak jsou tady ty playbooky – jak je napsat a co všechno do nich zahrnout? Můžu se inspirovat něčím už hotovým, nebo je lepší vytvářet všechno od nuly? A jak to vlastně funguje s moduly? Kde najdu seznam těch modulů a jak si vybrat ten správný pro svou potřebu? Vím, že dokumentace je důležitá, ale občas se v ní ztrácím. Je nějaký tip nebo trik, který mi může pomoci se do toho lépe dostat? Předem díky za každý příspěvek!

178 slov
1.8 minut čtení
22. 10. 2023
Elena Šimůnková

Takže, začít s Ansible je celkem v pohodě. První věc, co potřebuješ, je mít nainstalovaný Ansible na svém počítači. Můžeš to dělat na Linuxu, což je asi nejlepší volba, ale funguje to i na Windows, pokud máš WSL (Windows Subsystem for Linux). Co se týče serverů, které chceš spravovat, tak na nich nemusíš mít nic speciálního nainstalovaného. Ansible komunikuje přes SSH, takže stačí, když budou dostupné a ty budeš mít přístup.

Inventář je v podstatě seznam tvých serverů, které chceš spravovat. Můžeš ho mít v jednoduchém textovém souboru ve formátu INI nebo YAML. Nastavíš tam IP adresy nebo hostname těch serverů a pak už je můžeš spravovat.

Playbooky jsou jako skripty, kde definuješ, co se má na serverech dělat. Můžeš se inspirovat už existujícíma playbookama na GitHubu, je to dobrý způsob, jak začít. Moduly jsou vlastně funkce, které dělají konkrétní úkoly – třeba instalaci balíčků nebo kopírování souborů. Seznam modulů najdeš v dokumentaci Ansible.

Co se týče tipů, doporučuji koukat na tutoriály a příklady online. Zkus si pár jednoduchých věcí zautomatizovat a učit se za běhu. Hlavně nezapomeň experimentovat a hrát si s tím – to je nejlepší způsob, jak se naučit.

191 slov
1.9 minut čtení
19. 1. 2025
Dominik Dobiáš

Pokud chceš začít s Ansible, tak ze všeho nejdřív si musíš nainstalovat Ansible na svůj stroj. Nejlepší je mít Linux, ale můžeš to rozjet i na Windows s pomocí WSL (Windows Subsystem for Linux). Teď k těm serverům, které chceš spravovat – ty musí mít SSH přístup a nemusíš na nich nic extra instalovat, pokud jde o standardní Linuxové distribuce. Ansible se s nimi spojí přes SSH a provede úkoly, co mu napíšeš v playbooku.

Inventář je vlastně seznam serverů, které spravuješ, a nastavíš ho v souboru (většinou v .ini nebo .yaml formátu). Tam napíšeš IP adresy nebo hostname tvých serverů.

Playbooky jsou jako skripty, kde definuješ, co má Ansible provést. Můžeš se inspirovat hotovými příklady z GitHubu nebo Ansible Galaxy. Není špatné začít s něčím hotovým a pak si to upravit podle sebe. Co se modulů týče – Ansible má spoustu modulů, které můžeš využít pro různé úkoly jako instalaci balíčků nebo správu služeb. Seznam najdeš v oficiální dokumentaci, ale určitě to chce trochu trpělivosti, abys v tom našel, co potřebuješ.

A jak se dostat do toho? Zkoušet a experimentovat! Můžeš začít malými věcmi a postupně si přidávat složitější úkoly. Hlavně se neboj chyb – to je nejlepší způsob učení.

200 slov
2 minut čtení
19. 1. 2025
Adéla Průchová
Serverovny.cz/Články/Skriptovací jazyky
Automatizace nasazení aplikací pomocí Ansible skriptů: Průvodce krok za krokemPodrobný průvodce, jak efektivně využívat Ansible pro automatizaci nasazení aplikací, včetně praktických příkladů a tipů.
1000 slov
10 minut čtení
28. 8. 2020
Markéta Hájková
Přečíst článek
Podobné otázky