Serverovny.cz/Fórum/Proč je MQTT lepší než HTTP pro IoT aplikace?

Proč je MQTT lepší než HTTP pro IoT aplikace?

Zajímalo mě, proč je MQTT často považováno za lepší volbu než klasické HTTP, když se jedná o IoT aplikace. Chápu, že obě technologie mají své výhody a nevýhody, ale chtěl bych se dozvědět, co konkrétně dělá MQTT tak výhodným pro internet věcí. Slyšel jsem, že MQTT je lehký protokol a že je navržený pro situace, kdy jsou zařízení s omezenými zdroji nebo nízkou šířkou pásma. To zní skvěle, ale jak to vlastně funguje v praxi? Jaké jsou hlavní rozdíly mezi těmito dvěma protokoly z pohledu výkonu a efektivity? Také by mě zajímalo, jak se MQTT vypořádává s nepravidelnými připojeními a jaké to má výhody pro data přenášená mezi zařízeními. Je pravda, že díky svému publish/subscribe modelu má MQTT lepší možnosti škálovatelnosti než HTTP? A co latence – jak se tyto dva protokoly srovnávají v reálném čase? Rád bych si udělal jasnější představu o těchto aspektech, protože plánuju nějaké IoT projekty a chci využít ten nejlepší protokol pro komunikaci mezi zařízeními. Pokud někdo máte zkušenosti nebo víte, kde najít další informace, budu moc vděčný za rady!

175 slov
1.8 minut čtení
20. 3. 2024
Jindřich Procházka

MQTT je fakt super pro IoT, hlavně kvůli tomu, že je lehkej a šetří šířku pásma. Na rozdíl od HTTP si tu nemusíš pořád posílat celou hlavičku s každým requestem, což zabírá čas a energii. Když máš zařízení s omezenou batérií, tak to fakt pomáhá. Navíc ten publish/subscribe model dává větší flexibilitu – zařízení se můžou přihlásit k odběru různých témat, takže komunikace je efektivnější a škálovatelnější. S nepravidelnými připojeními si MQTT taky poradí líp, protože můžeš mít zprávy uložené na brokerovi, dokud se zařízení nevrátí online. Latence je obvykle nižší než u HTTP, protože MQTT používá menší pakety a rychlejší přenosy. Takže pokud plánuješ IoT projekty, určitě se na MQTT zaměř – má víc výhod než nevýhod.

118 slov
1.2 minut čtení
19. 1. 2025
Jindřich Procházka

MQTT je fakt super pro IoT, a to hlavně kvůli jeho lehkosti a efektivitě. Ten publish/subscribe model dává možnost zařízení posílat a přijímat zprávy bez toho, aby musely neustále kontrolovat server, což šetří šířku pásma a energii. Když zařídíš, že tvoje zařízení bude reagovat na události místo pravidelného pingování serveru, jde to s latencí dolů.

HTTP je spíš pro tradiční webové aplikace a nebere v potaz omezené zdroje IoT zařízení. Představ si, že musíš pořád posílat HTTP requesty – to je docela náročný na výkon. MQTT zvládá i nestabilní připojení líp, dokáže nahromadit zprávy a poslat je, jakmile se spojení obnoví.

Škálovatelnost je další výhoda – můžeš mít spoustu zařízení připojených přes jednoho brokera a všechno to krásně funguje. Takže pokud plánuješ IoT projekty, určitě zvaž MQTT, může ti ušetřit spoustu problémů s výkonem a efektivností.

136 slov
1.4 minut čtení
19. 1. 2025
Ladislav Smola
Serverovny.cz/Články/Podporované protokoly
Jak implementace protokolu MQTT zefektivňuje IoT komunikaci na serverech?Objevte, jak MQTT revolucionalizuje komunikaci v oblasti Internetu věcí a jak může pomoci optimalizovat provoz serverů.
1000 slov
10 minut čtení
9. 8. 2022
David Horák
Přečíst článek
Podobné otázky