Serverovny.cz/Fórum/Jak implementovat změny v API bez negativního dopadu na uživatele?

Jak implementovat změny v API bez negativního dopadu na uživatele?

Mám teď docela velký problém s mým API. Vím, že bych měl provést nějaké změny, protože některé funkce už nefungují tak, jak by měly, a navíc chci přidat i nové možnosti, které by mohly uživatelům usnadnit práci. Mým hlavním cílem je ale zajistit, aby žádné změny neovlivnily stávající uživatelské zkušenosti nebo dokonce nezpůsobily výpadky. Jak tohle všechno zvládnout? Napadlo mě, jestli by nebylo dobré použít nějakou verzi API, abych měl jistotu, že uživatelé, kteří používají starší verze, nebudou mít problémy. Ale co když budou potřebovat nové funkce? Jak tedy udělat přechod plynule a bezbolestně? Mám se snažit o backwards compatibility, nebo raději zcela přepracovat API? A co dokumentace – jak ji nejlépe aktualizovat, aby uživatelé byli stále informováni o novinkách? Nebo je lepší provést změny tiše a potom je oznámit až po dokončení? Existují nějaké osvědčené postupy nebo strategie, které mi mohou pomoci s tímto procesem? Myslím na to všechno už nějakou dobu a rád bych slyšel názory a zkušenosti ostatních. Co byste dělali vy na mém místě?

168 slov
1.7 minut čtení
4. 5. 2024
Natálie Píchová

Jasně, změny v API můžou pěkně potrápit. Určitě bych šel cestou verzování API, to je základ. Můžeš mít třeba v URL /v1/ a pak přidat /v2/, to uživatelům dává možnost přecházet na novou verzi, aniž by se museli bát, že jim něco přestane fungovat. S tím souvisí i backwards compatibility – snaž se, aby nová verze byla co nejvíc kompatibilní se starou, aspoň co se týče základních funkcí. Pokud plánuješ zásadní změny, dej uživatelům vědět dopředu, třeba skrz newsletter nebo na webu. A dokumentaci aktualizuj průběžně a dostatečně jasně, aby každý pochopil, co se změnilo a jak to používat. Měníš-li něco zásadního, udělej tomu i nějaký „deprectation notice“, aby věděli, že stará funkčnost bude brzy pryč. Vždycky je lepší mít komunikaci otevřenou než měnit věci potichu a pak to nechat na uživatelském šoku. Takže to shrnu – verze API, backwards compatibility, komunikace a aktualizace dokumentace. To by ti mělo pomoct.

150 slov
1.5 minut čtení
19. 1. 2025
Roman Starý

Změny v API můžou být fakt oříšek. Určitě bych šel cestou verzování, to je základ. Uživatelé, co používají starší verze, by měli mít možnost pokračovat bez problému, dokud se nezorientujou v novinkách. Když přidáš nový endpoint nebo funkce, dej to do dokumentace jasně a s příklady. Zkoušej backwards compatibility co nejvíc, aby starší aplikace nespadly. Co se týká oznámení změn, lepší je udělat to transparentně – udělat changelog a informovat uživatele dopředu, aby si mohli případně upravit kód. Oznámit změny po dokončení může být riskantní, někdo může přijít s hotovým projektem a najednou to nefunguje. Co se týče dokumentace, průběžně ji aktualizuj, ideální je mít i FAQ sekci pro časté dotazy. Takže shrnuto – verze, komunikace a dobře napsaná dokumentace. Držím palce.

122 slov
1.2 minut čtení
19. 1. 2025
Oldřich Šulc
Serverovny.cz/Články/API integrace
API Versioning: Jak správně spravovat změny v API bez narušení službyČlánek se zabývá důležitostí verzování API a technikami, které pomáhají provádět aktualizace plynule a bez problémů. Diskuze zahrnuje tipy pro úspěšné...
1000 slov
10 minut čtení
16. 4. 2023
Tomáš Březina
Přečíst článek
Podobné otázky