Serverovny.cz/Fórum/Které procesory mají nejlepší výkon pro databázové servery?

Které procesory mají nejlepší výkon pro databázové servery?

Zajímalo by mě, jaké procesory jsou momentálně považovány za nejlepší, pokud jde o výkon pro databázové servery. Myslím tím hlavně takové, které zvládnou velké objemy dat a mnohonásobné dotazy zároveň. Jaké parametry bych měl brát v úvahu při výběru? Četl jsem něco o vícejádrových procesorech a jejich vlivu na rychlost zpracování, ale nejsem si jistý, jestli je to to nejdůležitější. Co třeba frekvence nebo cache? A co značky, je lepší Intel nebo AMD? Co říkáte na nový řadu Xeon nebo EPYC? Zajímá mě i to, jak moc se vyplatí investovat do dražších procesorů versus levnějších variant. Jaké máte zkušenosti s výkonnostními testy těchto procesorů v reálných podmínkách? Který z nich byste doporučili pro menší podnikové řešení versus velké cloudové aplikace? Vím, že existují různé tipy a triky, jak optimalizovat výkon databázového serveru, ale rád bych začal už od základů s tím správným hardwarem. Takže co myslíte, které procesory vedou v tomto ohledu a proč?

154 slov
1.5 minut čtení
20. 6. 2022
Žaneta Karásková

Takže, co se týče procesorů pro databázové servery, určitě bys měl koukat na vícejádrové modely. To je fakt důležitý, zvlášť když se bavíme o velkých objemech dat a víc dotazech najednou. AMD EPYC a Intel Xeon jsou teď mezi profesionály dost oblíbený. EPYC má často víc jader za lepší cenu, což je fajn pro zátěžový testy. Na druhou stranu Xeon je hrozně stabilní a má dobrej support.

Frekvence taky hraje roli, ale u databázových serverů je často důležitější počet jader a jejich efektivní správa. Co se týče cache, tak to bys neměl podceňovat – větší cache může urychlit přístup k často používaným datům.

Pokud jde o investice, dražší procesory jako EPYC nebo Xeon se vyplatí, pokud plánuješ dlouhodobější provoz a máš velký objemy dat. Pro menší podniky bys možná mohl zvážit i levnější varianty, ale pokud chceš budoucnost a škálovatelnost, tak dej radši víc peněz za lepší hardware.

V reálných podmínkách se hodně ukazuje, že výkon procesorů závisí i na optimalizaci software a konfiguraci serveru. Takže i s dobrým procesorem to může být slabota, jestliže nemáš dobře nastavené databáze. Pokud jde o menší podnikové řešení, tak něco jako 8-16 jader je fajn; pro cloudový aplikace pak klidně 32 jader nebo víc. Takže shrnuto podtrženo – pokud chceš mít jistotu a výkon, zaměř se na tyhle dva typy procesorů a vybírej podle svých potřeb.

223 slov
2.2 minut čtení
10. 9. 2023
Jaroslava Štěpánová

Takže co se týče procesorů pro databázové servery, tak momentálně frčí hlavně Intel Xeon a AMD EPYC. Mají skvělý výkon, hlavně díky vícejádrovým architekturám, což je fakt důležitý, když zvládáš hodně dotazů najednou. Frekvence taky hraje roli, ale pro databáze je víc důležitý počet jader a vlákna. Čím víc jader, tím líp si poradíš s paralelním zpracováním dat.

S cache to je podobně – větší cache znamená rychlejší přístup k datům. Takže pokud můžeš investovat víc do procesoru s větší cache a vyšším počtem jader, určitě se ti to vyplatí. Intel má tradičně silnou pozici, ale AMD teď už taky dost konkurenci zatopila, hlavně s EPYC procesory.

Co se týče ceny, dražší procesory často nabídnou lepší poměr cena/výkon pro náročné aplikace a velké objemy dat. Pro menší podniky bys mohl zkusit něco levnějšího, ale nesmíš zapomínat na výkon při růstu objemu dat. Takže jo, je dobrý investovat do něčeho kvalitního hned na začátku.

Při testování v reálu se ukazuje, že tyhle moderní procesory zvládají zátěž fakt dobře, což je super pro cloudové aplikace nebo víc uživatelů najednou. Pro menší podniky bych šel spíš po něčem jako Xeon Silver nebo EPYC 7002. Ale pro velký servery radši něco jako Xeon Gold nebo EPYC 7003. Díky tomu budeš mít jistotu, že zvládneš i budoucí zátěž.

210 slov
2.1 minut čtení
26. 6. 2024
František Štefan

Když se bavíme o procesorech pro databázové servery, tak momentálně vedou Intel Xeon a AMD EPYC. Tyhle procesory mají hodně jader, což je super pro multitasking a zpracování víc dotazů najednou. V databázích je důležitý nejen výkon na jádro, ale i celkový počet jader. Takže čím víc jader, tím líp. Frekvence taky hraje roli, ale není to to nejdůležitější, hlavně když se dostaneš k nějakému heavy workloadu.

Co se týče cache, tak větší cache znamená rychlejší přístup k datům, což může hodně pomoct při zpracování velkých objemů dat. Pro menší podniky bych doporučil něco jako AMD Ryzen PRO, ale pro velký cloudový aplikace se fakt vyplatí investovat do těch dražších variant jako EPYC nebo Xeon.

V reálných testech ty dražší procesory většinou ukazují mnohem lepší výsledky při zátěži, i když to stojí víc peněz. Uvažuj o tom, kolik uživatelů bude server obsluhovat a jaké dotazy budou probíhat. Takže pokud plánuješ velký provoz, nešetři na procesoru, jinak ti hrozí zpomalení a problémy s výkonem.

163 slov
1.6 minut čtení
16. 1. 2024
Robert Doležel
Serverovny.cz/Články/Hardware pro servery
Top 5 serverových procesorů pro výkon v roce 2024Zkoumání nejvýkonnějších serverových procesorů, které dominují trhu v roce 2024, včetně jejich specifikací a vhodnosti pro různé serverové aplikace.
1000 slov
10 minut čtení
15. 11. 2021
Ing. Michal Dvořák
Přečíst článek
Podobné otázky