Serverovny.cz/Fórum/Co potřebuji k nasazení aplikace v kontejnerech?

Co potřebuji k nasazení aplikace v kontejnerech?

Přemýšlím o tom, jak začít nasazovat aplikace v kontejnerech, ale nejsem si úplně jistý, co všechno bych měl mít a jak to funguje. Jaký je vlastně ten proces od začátku do konce? Potřebuji nějakou speciální infrastrukturu, nebo mohu použít něco, co už mám? Co bych měl vědět o orchestraci kontejnerů, jako je Kubernetes nebo Docker Swarm? Jaké nástroje by mi mohly pomoci s vytvářením a správou těchto kontejnerů? Mám se zaměřit na nějaké konkrétní platformy, nebo je lepší zůstat flexibilní a zkoušet různé možnosti? Co třeba bezpečnostní aspekty, musím se bát, že mi někdo pronikne do kontejnerů, nebo je to relativně bezpečné, pokud dodržuju určité postupy? A co s databázemi? Musím mít databázi také v kontejneru, nebo ji mohu nechat na serveru mimo kontejnery? Jsou nějaké osvědčené praktiky pro monitoring a logování aplikací běžících v kontejnerech? O co všechno bych se měl postarat před tím, než začnu reálně nasazovat své aplikace? Bude to zvládnutelné i pro někoho, kdo s tímto tématem teprve začíná, nebo to bude příliš složité? Vlastně bych rád věděl i to, jestli existují nějaké konkrétní příklady úspěšných nasazení, které by mi ukázaly, co všechno je možné. Zkrátka hledám nějaké rady a tipy pro začátečníky, kteří chtějí proniknout do světa kontejnerizace a potřebují vědět, co všechno to obnáší.

210 slov
2.1 minut čtení
3. 3. 2022
Milena Sládková

K nasazení aplikací v kontejnerech toho moc nepotřebuješ, stačí mít nějaký server nebo cloud (třeba AWS, Azure). Většinou se začíná s Dockerem - ten ti umožní vytvořit obrazy aplikací a běžet je v kontejnerech. Proces nasazení je tak, že si vytvoříš Dockerfile, kde popíšeš, jak má tvůj kontejner vypadat. Pak to postavíš a spustíš.

Pokud plánuješ větší nasazení, měl bys se kouknout na orchestraci, jako je Kubernetes nebo Docker Swarm. Kubernetes je trochu složitější, ale taky silnější pro správu víc kontejnerů a škálování. Naopak Swarm je jednodušší a fajn pro menší projekty.

Co se týká bezpečnosti, kontejnery nejsou úplně bez rizika, ale když dodržíš základní postupy (jako aktualizace obrazů, omezení práv atd.), tak to zvládneš. Databáze může být buď v kontejneru, nebo mimo něj – záleží na tvých potřebách. Mnoho lidí používá databáze mimo kontejnery pro lepší výkon a jednoduchost.

Monitoring a logování jsou klíčové; můžeš použít nástroje jako Prometheus pro monitoring a ELK stack pro logy. Před nasazením bys měl mít jasno v architektuře, testování a přípravě prostředí.

Pro začátečníka to může být trochu výzva, ale s trochou praxe se to dá zvládnout. Podívej se na úspěšné příklady jako Netflix nebo Spotify; ukazují, co všechno jde udělat s kontejnery. Takže klidně zkoušej různé nástroje a platformy a uvidíš, co ti nejlépe sedne.

210 slov
2.1 minut čtení
19. 1. 2025
Blanka Tvrdíková

Nasazení aplikace v kontejnerech je super věc, ale je to i poměrně složitý proces, zvlášť když začínáš. Takže, co vlastně potřebuješ? Za prvé, potřebuješ Docker – to je základ pro práci s kontejnery. Můžeš ho nainstalovat na svůj počítač nebo server, kde chceš aplikaci nasadit. Pokud už máš nějakou infrastrukturu, pravděpodobně ji můžeš použít. Ale čím víc zdrojů a výkonu máš, tím líp.

Když mluvíme o orchestraci, Kubernetes je asi nejpopulárnější volba, ale může být dost složitý na pochopení. Docker Swarm je jednodušší a může ti posloužit k rychlému nasazení. Takže záleží, co preferuješ a jak moc jsi ochoten se učit.

Pokud jde o nástroje, doporučuji zkoušet různé CI/CD (Continuous Integration/Continuous Deployment) nástroje pro automatizaci nasazení jako Jenkins nebo GitLab CI. Co se týče databází, nemusíš mít nutně databázi v kontejneru – můžeš ji mít i mimo kontejnery,ale občas je fajn mít to všechno pohromadě.

Bezpečnost je důležitá – dodržuj nejlepší postupy jako minimalizuj oprávnění kontejnerů a pravidelně aktualizuj image. Monitoring a logování můžeš udělat pomocí nástrojů jako Prometheus a Grafana pro monitoring a ELK stack pro logy.

Zkus se podívat na nějaké úspěšné příběhy firem, co přešly na kontejnery – může to být inspirativní. Jo, není to úplně snadný na začátek, ale určitě to zvládneš. Hlavně se neboj experimentovat a učit se za pochodu.

211 slov
2.1 minut čtení
19. 1. 2025
František Zlámal
Serverovny.cz/Články/Technologie kontejnerizace
Scaling aplikací pomocí kontejnerů: Jak na to?Objevte strategie a postupy pro horizontální škálování aplikací běžících v kontejnerech a efektivní využívání serverových zdrojů.
1000 slov
10 minut čtení
27. 1. 2021
Karolína Malá
Přečíst článek
Podobné otázky