Serverovny.cz/Fórum/Co všechno lze monitorovat na serverech a jaké nástroje jsou na to nejlepší?

Co všechno lze monitorovat na serverech a jaké nástroje jsou na to nejlepší?

Zajímalo by mě, co všechno se dá vlastně monitorovat na serverech, protože mám pocit, že se v tom trochu ztrácím. Mám na starosti několik serverů a občas přemýšlím, jestli monitoruju dostatečně nebo jestli mi něco uniká. Jaké metriky jsou podle vás nejdůležitější? Je to jen využití CPU a RAM, nebo se tam musí brát v potaz i diskový prostor, síťový provoz a další věci? Jaký je rozdíl mezi monitoringem hardware a software? A co třeba sledování aplikační výkonnosti? Zajímalo by mě také, jaké nástroje doporučujete pro monitoring serverů. Vím, že existují různé open-source řešení i placené nástroje, ale které z nich jsou podle vás ty nejlepší? Máte zkušenosti třeba s Nagios, Zabbix nebo Prometheus? Jak se tyto nástroje nastavují a co všechno zvládnou monitorovat? Jak to vypadá s alerty a notifikacemi? Je lepší mít centralizovaný systém monitorování pro všechny servery, nebo je lepší monitorovat každý server zvlášť? Rád bych se dozvěděl i o nějakých novějších trendech v oblasti monitorování – je něco, co byste doporučili sledovat? Jaké jsou nejlepší praxe pro zabezpečení dat během monitorovacího procesu? Byl bych vděčný za každou radu a zkušenost, kterou můžete nabídnout.

187 slov
1.9 minut čtení
12. 2. 2023
Olga Čermáková

Monitorování serverů může být fakt chaos, pokud nevíš, co všechno sledovat. Základem je jasně CPU, RAM, diskový prostor a síťový provoz. Ale to není všechno - měl bys koukat i na další věci jako třeba teplotu serveru nebo zátěž jednotlivých procesů. Rozdíl mezi hardwarem a softwarem je v tom, že hardware sleduje fyzické komponenty a software zase aplikace a služby, co na serveru běží.

Pokud jde o nástroje, Nagios je klasika, ale Zabbix a Prometheus taky stojí za to. Zabbix má fajn webové rozhraní a je relativně jednoduchý na nastavení. Prometheus je super pro metriky v reálném čase a hodně se používá v kontejnerech. Většinou je lepší mít nějaký centralizovaný systém pro monitoring víc serverů, ušetříš tím čas a zjednodušíš si život.

Alerty a notifikace jsou klíčový - musíš mít nastavený nějaký systém upozornění, aby ses dozvěděl o problémech hned, než se to rozjede do většího průšvihu. Novější trendy zahrnují cloud monitoring a APM (Application Performance Monitoring), což ti může pomoct lépe porozumět, jak fungují tvoje aplikace.

A co zabezpečení dat? Tak to je důležitý - měj šifrované připojení při přenosu dat a pravidelně kontroluj přístupová práva. Takže shrnutě: sleduj víc než jen základní metriky, vyber si dobré nástroje podle svých potřeb a nezapomeň na zabezpečení.

203 slov
2 minut čtení
15. 5. 2024
Dana Jelínková

Monitorování serverů je fakt důležitý, a máš pravdu, že je toho hodně, co se dá sledovat. Hlavně bys měl mít přehled o CPU, RAM, diskovém prostoru a síťovém provozu, ale to není všechno. Měl bys taky sledovat latenci a dostupnost aplikací, což ti pomůže zjistit, jak si tvé služby vedou. Rozdíl mezi monitoringem hardware a software je v tom, že hardware sleduje fyzické komponenty serveru (jako teplotu nebo napětí), zatímco software se zaměřuje na aplikace a procesy běžící na serveru.

Co se týče nástrojů, tak Nagios je klasika a hodně lidí ho používá pro základní monitoring. Zabbix je dobrý pro komplexnější monitoring, umí i grafy a reporty. Prometheus je super pro monitoring kontajnerů a cloudových řešení, ale může být složitější na nastavení. Pokud jde o alerty, většina těchto nástrojů ti umožní nastavit notifikace přes email nebo Slack, což je fakt užitečný.

Centralizovaný systém monitorování je většinou lepší, protože máš všechny informace na jednom místě a můžeš lépe analyzovat data. Trendy v monitorování teď zahrnují automatizaci a použití AI pro analýzu výkonu. Co se zabezpečení dat týče, tak používej šifrování a pravidelně aktualizuj své nástroje, aby ses vyhnul zranitelnostem.

Takže shrnuto, sleduj tyhle základní metriky a zvažuj nástroje podle svých potřeb. Drž se aktuálních trendů a nezapomeň na zabezpečení.

205 slov
2.1 minut čtení
29. 6. 2024
Natálie Skálová

Monitorování serverů je fakt důležitý, aby ses vyhnul problémům, co by ti mohly způsobit výpadky nebo zpomalení. Měl bys sledovat základní věci jako CPU a RAM, ale určitě nezapomínej na diskový prostor a síťový provoz. Všechny tyhle metriky ti dají dobrou představu o tom, jak server funguje.

Rozdíl mezi monitoringem hardware a software je v tom, že hardware sleduje fyzické komponenty serveru - teploty procesorů, točení disků atd., zatímco software se zaměřuje na aplikace a služby, jejich výkon a dostupnost.

Pro monitorování aplikační výkonnosti můžeš použít nástroje jako New Relic nebo AppDynamics. Z open-source řešení jsou super Nagios, Zabbix a Prometheus. Každý má svoje pro a proti - Nagios je klasika, ale Zabbix je víc user-friendly a Prometheus je skvělý pro kontejnery a microservices.

Většina těchto nástrojů zvládne notifikace a alerty, takže tě upozorní na problémy v reálném čase. Centralizovaný systém pro víc serverů je většinou lepší volba, protože uvidíš celkovou situaci na jednom místě. Novější trendy zahrnují monitoring cloudových služeb a kontejnerizovaných aplikací, takže na to se taky zaměř.

Zabezpečení dat při monitorování? Určitě šifrovat data v přenosu a mít dobré přístupové politiky. Udržuj systémy aktualizované a pravidelně kontroluj logy. To ti pomůže ochránit citlivé informace.

Takže shrnutí: sleduj nejen CPU a RAM, ale i diskový prostor, síťový provoz a aplikační výkon. Zvažuj centralizovaný systém, vyber si správné nástroje a nezapomeň na zabezpečení.

220 slov
2.2 minut čtení
14. 5. 2024
Adéla Zachová
Serverovny.cz/Články/Monitoring serverů
Nejlepší nástroje pro monitoring serverů v roce 2023Přehled nejefektivnějších nástrojů na sledování výkonu a dostupnosti serverů, které byste měli mít ve svém portfoliu.
1000 slov
10 minut čtení
26. 10. 2022
Bc. Filip Novotný
Přečíst článek
Podobné otázky