Serverovny.cz/Fórum/Jaké jsou nejlepší nástroje na automatizaci aktualizací pro servery?

Jaké jsou nejlepší nástroje na automatizaci aktualizací pro servery?

Přemýšlím o tom, jak si usnadnit práci se správou serverů, a tak mě zajímá, jaké existují nástroje na automatizaci aktualizací pro servery. Je jasné, že ruční aktualizace mohou být časově náročné a navíc hrozí riziko, že něco přehlédnu nebo zapomenu. Zkoušel jsem už pár skriptů, ale není to úplně ono, potřebuju něco víc robustního a snadno ovladatelného. Slyšel jsem o různých softwarech a nástrojích na správu jako je Ansible nebo Puppet, ale nejsem si úplně jistý, jestli jsou pro mě to pravé. Také bych rád věděl, jestli existují nějaké specializované nástroje zaměřené přímo na aktualizace systémového softwaru, nebo jestli stačí obecné nástroje pro správu konfigurací. Jaké máte zkušenosti s používáním těchto nástrojů? Které z nich vám připadají nejefektivnější a proč? A co třeba otázka bezpečnosti – je bezpečné nechat tyto nástroje automaticky aktualizovat software bez lidského dohledu? Jak to vlastně funguje v praxi? Budu rád za vaše rady a tipy!

150 slov
1.5 minut čtení
7. 5. 2023
Tereza Tvrdíková

K automatizaci aktualizací serverů je fakt pár dobrých nástrojů. Ansible je super, protože je jednoduchý a hodně flexibilní. Taky se dá použít pro víc než jen aktualizace. Puppet a Chef jsou taky populární, ale můžou být složitější na nastavování. Jestli se chceš zaměřit přímo na aktualizace, zkus něco jako Landscape pro Ubuntu nebo Spacewalk. Ty se specializují na správu balíčků a aktualizací.

Bezpečnost je tu důležitá. Můžeš nastavit testovací prostředí, kde si projdeš aktualizace před nasazením na produkční server. Většina těchto nástrojů má i možnosti rollbacku, takže když něco nefunguje, dá se to vrátit zpátky. Obecně platí, že lepší je mít nějaký dohled, i když automatizace šetří čas. Je dobré si vše pořádně nastavit a monitorovat, aby to neudělalo víc škody než užitku.

122 slov
1.2 minut čtení
26. 3. 2023
Monika Poláková

K automatizaci aktualizací serverů je dobré zvážit nástroje jako Ansible, Puppet nebo Chef. Tyhle systémy jsou fajn na správu konfigurací a můžou ti ušetřit spoustu času. Ansible je obzvlášť populární, protože je jednodušší na nastavení a používání, a využívá YAML pro definici úloh. Pokud máš víc serverů, tyhle nástroje ti dovolí spravovat všechny aktualizace centrálně bez nutnosti se přihlašovat na každý stroj zvlášť.

Dále jsou tu specializované nástroje jako Landscape pro Ubuntu, který ti pomůže s aktualizacemi a správou balíčků. Pak taky Spacewalk nebo Pulp, pokud děláš s RPM balíčky. Tyhle nástroje ti usnadní monitoring a plánování aktualizací.

Co se týče bezpečnosti, automatizované aktualizace mohou být riskantní, pokud nemáš nastavena pravidla a testovací prostředí. V ideálním případě bys měl mít nějaký způsob, jak ověřit, že aktualizace neudělají neplechu v produkci. Proto je dobré mít zálohy a testovat si to na menších serverech před tím než to nasadíš naplno.

146 slov
1.5 minut čtení
5. 2. 2023
Natálie Malíková

Existuje pár skvělých nástrojů, co ti můžou usnadnit automatizaci aktualizací serverů. Ansible a Puppet jsou fakt dobré na správu konfigurací, ale pokud jde o samotné aktualizace, doporučil bych se podívat i na nástroje jako je SaltStack nebo Chef. Tyhle ti umožní nastavit pravidla, jak a kdy se mají aktualizace provádět. Většina z nich podporuje i roll-back, což je fajn pro případ, že by něco po aktualizaci nefungovalo.

Pokud hledáš něco konkrétně na aktualizace softwaru, tak třeba unattended-upgrades na Debian/Ubuntu je super pro automatické instalaci bezpečnostních aktualizací. Pro Red Hat systémy je tu dnf-automatic. Co se týče bezpečnosti, je fajn mít nějaký dohled nad tím, co se instaluje, takže doporučuji mít alespoň notifikace na úspěšné či neúspěšné aktualizace.

V praxi to funguje tak, že si nastavíš plánovač (cron nebo jiný), který spouští tyto nástroje v pravidelných intervalech. Mnoho lidí to dělá automaticky bez dohledu, ale určitě se vyplatí občas zkontrolovat logy a být v obraze, co se děje. S trochou opatrnosti to můžeš mít dost v klidu.

165 slov
1.7 minut čtení
17. 5. 2024
Lenka Moravcová
Serverovny.cz/Články/Údržba operačních systémů
Best Practices for Regular OS Updates on ServersDůležitost pravidelných aktualizací operačního systému na serverech a jejich vliv na bezpečnost a výkon.
1000 slov
10 minut čtení
15. 5. 2021
Bc. Tomáš Němec
Přečíst článek
Podobné otázky