Serverovny.cz/Fórum/Jak mohu efektivně zálohovat virtuální servery ve VMware vSphere?

Jak mohu efektivně zálohovat virtuální servery ve VMware vSphere?

Zdravím všechny, potřeboval bych se poradit ohledně zálohování virtuálních serverů, které provozuji na VMware vSphere. Vím, že je důležité mít pravidelně zálohy, ale přiznám se, že se v tomto tématu moc nevyznám. Jaké jsou nejlepší postupy pro efektivní zálohování? Mělo by to být něco jako snapshoty, nebo je lepší používat speciální software? Jak často bych měl zálohy provádět, abych si byl jistý, že mám aktuální data? A co obnova z těchto záloh, jak to vlastně funguje? Mám zkušenosti s tímto prostředím, ale co se týče záloh, jsem dost zmatený. Pokud má někdo dobré tipy nebo zkušenosti, jak to správně nastavit a co všechno je potřeba sledovat, byl bych moc vděčný za pomoc. Rád bych slyšel názory i od těch, kteří už nějakou dobu používají VMware vSphere a mají vyzkoušené metody zálohování. Díky moc!

133 slov
1.3 minut čtení
9. 1. 2025
Jaroslava Fojtíková

Zálohování virtuálních serverů ve VMware vSphere je fakt důležitý. Snapshoty jsou fajn na rychlé zálohy, ale moc dlouho je nepoužívej, jinak můžeš mít problémy s výkonem a diskovým prostorem. Lepší je použít specializovaný software na zálohování, třeba Veeam nebo Acronis, ty zvládnou zálohovat i více VM najednou a mají dobré možnosti pro obnovu. Co se týče frekvence, záleží na tom, jak často se mění data – pokud máš hodně změn, tak klidně denně nebo i víckrát. Ale aspoň jednou týdně bys měl mít zálohu. Obnova je pak většinou jednoduchá, stačí vybrat záložní bod a obnovit VM nebo jednotlivé soubory. Nezapomeň testovat obnovu, ať víš, že to funguje. Takže shrnuto – snapshoty na krátkodobé použití, specializovaný software pro pravidelnou zálohu a pravidelně testovat obnovu.

123 slov
1.2 minut čtení
19. 1. 2025
Jaroslava Vlčková

Zálohování virtuálních serverů ve VMware vSphere je fakt důležitý, takže tady pár tipů. Snapshots jsou fajn pro krátkodobé zálohy, ale dlouhodobě se na ně spoléhat nedá, protože můžou zpomalit výkon a zabírají místo na disku. Lepší je použít nějaký specializovaný software na zálohování, třeba Veeam nebo Zerto. Tyhle nástroje umí zálohovat celý VM včetně konfigurace a dat a mají možnosti pro plánování záloh, což je super. Co se týče frekvence, záleží na tom, jak moc se ti data mění – denně nebo týdně by to mělo stačit, ale klidně častěji, pokud to potřebuješ. Obnova z těchto záloh je obvykle jednoduchá – prostě vybereš snapshot nebo zálohu a obnovíš to zpátky. Měj na paměti i testování obnovy, ať víš, že to funguje. Sleduj taky místo na disku pro zálohy a pravidelně je maž staré. To je asi tak všechno, co bys měl mít na paměti.

144 slov
1.4 minut čtení
19. 1. 2025
Petra Kubíčková
Serverovny.cz/Články/Virtualizace serverů
Efektivní správa virtuálních serverů pomocí VMware vSphereObjevte pokročilé techniky správy a optimalizace virtuálních serverů s VMware vSphere. Tento článek se zaměřuje na efektivní funkce a nástroje, které ...
1000 slov
10 minut čtení
5. 6. 2022
Adam Veselý
Přečíst článek
Podobné otázky