Serverovny.cz/Fórum/Jaké jsou hlavní rozdíly mezi Docker Swarm a Kubernetes?

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi Docker Swarm a Kubernetes?

Mám trochu zmatek v tom, jaký je vlastně rozdíl mezi Docker Swarm a Kubernetes. Oba tyto nástroje se používají pro orchestraci kontejnerů, ale já nevím, kdy použít jeden a kdy druhý. Slyšel jsem, že Kubernetes je mocný a má spoustu funkcí, ale zároveň je to prý složitější na nastavení a správu. Na druhou stranu, Docker Swarm se zdá být jednodušší na pochopení a rychlejší na nasazení. Což mi dává na mysli otázku - jaké jsou tedy hlavní výhody a nevýhody obou těchto přístupů? Jak se liší v oblasti škálovatelnosti, správy, nebo třeba v komunitní podpoře? A co třeba podpora různých cloudových platforem? Měl by mít člověk mnohem větší zkušenosti s Kubernetes než se Swarmem, nebo je to jen mýtus? Taktéž bych rád věděl, jak to vypadá s monitoringem a logováním v obou systémech. Takže pokud byste mi mohli objasnit tyto otázky a rozptýlit trochu toho zmatku, byl bych moc vděčný.

150 slov
1.5 minut čtení
30. 12. 2022
Jitka Vondrová

Takže, pokud se bavíme o Docker Swarm a Kubernetes, tak je to fakt o tom, co potřebuješ. Docker Swarm je super jednoduchý na nastavení a rychlý na nasazení. Můžeš to mít hotové během chvilky a funguje to dobře pro menší projekty nebo když potřebuješ rychle škálovat. Ale když přijdou větší potřeby a složitější aplikace, tam už začneš cítit limity Swarmu.

Kubernetes je jako ten velkej boss v orchestraci. Má spoustu funkcí, jako automatické škálování, replikace, správa tajemství a další věci. Jenže nastavení je složitější a vyžaduje víc znalostí. V komunitě je hodně dokumentace a spousta nástrojů, které to usnadňují, ale pořád je to víc práce než s Swarmem.

Co se týče cloudových platforem, obě možnosti to podporují, ale Kubernetes má větší integraci s různými službami jako AWS, GCP nebo Azure. Pokud jde o monitoring a logování, oba nástroje mají své řešení, ale v Kubernetes můžeš použít různé nástroje jak pro monitoring (Prometheus) tak pro logování (ELK stack), což ti dává větší flexibilitu.

Takže shrnuto: pokud chceš něco rychlého a jednoduchého – jdi do Swarmu. Když plánuješ větší projekty s různými komponentami – Kubernetes ti nabídne víc možností, ale chce to víc zkušeností.

190 slov
1.9 minut čtení
19. 1. 2025
Olga Hájková

Jo, to je celkem běžná otázka. Takže, Docker Swarm je fakt jednodušší na pochopení a rychlejší na nasazení, což je super pro menší projekty nebo pro lidi, co nechtěj strávit hodiny učením se. Můžeš snadno zprovoznit klastr a začít s ním hned. Ale máš pravdu, že Kubernetes je mnohem silnější a má víc funkcí, což ti dává větší kontrolu nad škálováním a správou kontejnerů. Je to ale složitější - nastavení může zabrat víc času a vyžaduje větší znalosti o tom, jak to celé funguje.

Pokud jde o škálovatelnost, Kubernetes je v tomhle král - umí zvládnout obrovské množství kontejnerů a dokáže to udělat automaticky, zatímco Swarm je spíš takový „jednoduchý“ orchestrátor. Komunitní podpora je taky lepší u Kuberu, protože tam je víc lidí, co se tím zabývají, takže najdeš víc dokumentace a příkladů.

Co se týká cloudových platforem, obě možnosti podporují většinu hlavních cloud providerů, ale Kubernetes má lepší integrace s různými službami (např. Google Cloud, Azure).

No a monitoring a logování – s Kubernetes je to zase lepší, protože existuje spousta nástrojů jako Prometheus nebo Grafana, které fungují skvěle. U Swarmu je to trochu slabší, ale dá se to řešit taky.

Takže pokud jsi začátečník nebo potřebuješ něco rychleho na malý projekt, jdi do Swarmu. Ale pokud plánuješ něco většího nebo chceš mít víc možností do budoucna, tak se učit Kubernetes se vyplatí.

221 slov
2.2 minut čtení
19. 1. 2025
Václav Hladík
Serverovny.cz/Články/Docker a kontejnery
Kdy zvolit Docker Swarm versus Kubernetes?Podrobný článek o porovnání Docker Swarm a Kubernetes, včetně situací, kdy zvolit jednu nebo druhou technologii pro orchestraci kontejnerů.
1000 slov
10 minut čtení
14. 12. 2021
Markéta Hájková
Přečíst článek
Podobné otázky