Serverovny.cz/Fórum/Jaké jsou nejčastější chyby při implementaci VLAN?

Jaké jsou nejčastější chyby při implementaci VLAN?

Při nastavování VLAN se často setkávám s problémy, které by se daly snadno předejít. Jaké jsou podle vás ty nejčastější chyby, které lidé dělají při implementaci virtuálních LAN? Myslím tím například špatné nastavení trunk portů, kdy se zapomene přidat správné VLANy na switchi, nebo třeba špatná konfigurace IP adresace v rámci jednotlivých VLAN. Někdy se také stává, že administrátoři zapomínají na propagaci DHCP a pak mají uživatelé problém s připojením. Jak to vidíte vy? Taky se vám stalo, že jste měli problém s přístupem mezi VLANami kvůli nesprávnému nastavení ACL? A co bezpečnostní aspekty – myslíte si, že je dostatečně důležité oddělit citlivá data do různých VLAN a jak to děláte vy? Rád bych slyšel vaše zkušenosti a rady, co byste doporučili nebo na co si dát pozor, aby se tyto běžné chyby nemusely opakovat. Určitě by mi pomohlo i vědět, jestli existují nějaké osvědčené postupy, které byste mohli sdílet pro hladký průběh implementace VLAN v menších i větších sítích.

160 slov
1.6 minut čtení
22. 11. 2024
Libor Hroch

Je fakt, že při nastavování VLAN se může stát spousta věcí. Často zapomínají na trunk porty, což pak způsobuje, že se VLANy nedostanou tam, kam mají. Pak je to špatná IP adresace – když si to člověk neohlídá, tak to může být katastrofa. Taky ty DHCP servery – pokud není správně nastavený, tak se uživatelé pak můžou divit, proč nemají internet.

Další věc jsou ACL, ty dokážou pěkně zkomplikovat život. Když špatně nastavíš přístup mezi VLANami, tak ti neprojde ani ping. A co se týče bezpečnosti – určitě bych měl citlivá data oddělená. Je dobrý mít strukturu VLAN podle potřeby, třeba finance v jedné a IT v druhé. Osvědčené postupy? Určitě si udělat pořádný plán předem a vždycky mít zálohu konfigurace. Taky je lepší to testovat na menší síti, než to hodit rovnou do produkce.

135 slov
1.4 minut čtení
19. 1. 2025
Milena Řezáčová

Při implementaci VLAN se fakt hodně věcí může podělat. Třeba jak jsi zmínil, trunk porty jsou často největší kámen úrazu. Když se zapomene přidat správné VLANy, tak pak to nefunguje a nikdo netuší proč. Další věc je IP adresace, tam je snadné udělat chybu, hlavně když máš víc podsítí. No a DHCP – to je kapitola sama pro sebe, bez toho si lidi moc nepomůžou.

A taky jsem měl problém s přístupem mezi VLANama kvůli špatným ACL. To je pak peklo, když nikdo nemůže na potřebné zdroje, protože něco není povolené. Co se týče bezpečnosti, oddělování citlivých dat do různých VLAN podle mě rozhodně smysl má – aspoň máš větší kontrolu nad tím, kdo co vidí a kam se dostane.

Doporučuji mít na papíře jasný plán předem, co kde nastavíš a proč. A ještě jedna věc – pravidelně kontrolovat konfigurace a dělat testy po každé změně. To ti ušetří spoustu nervů.

149 slov
1.5 minut čtení
19. 1. 2025
Nikola Fučíková
Serverovny.cz/Články/Síťová architektura
Implementace VLAN – Výhody a Nejčastější ChybyKomplexní průvodce vytvořením a správou VLAN v serverové infrastruktuře, zaměřující se na výhody a časté chyby, které mohou nastat při implementaci.
1000 slov
10 minut čtení
23. 2. 2024
Karolína Malá
Přečíst článek
Podobné otázky