Serverovny.cz/Fórum/Co je lepší pro chlazení serveru – vzduch nebo kapalina?

Co je lepší pro chlazení serveru – vzduch nebo kapalina?

Zajímá mě, co je vlastně lepší pro chlazení serverů, jestli vzduch nebo kapalina. Vím, že vzduchové chlazení je taková klasika, ale slyšel jsem, že kapalné chlazení může být efektivnější, zvlášť když jde o vysoký výkon a hustě osazené servery. Přemýšlím nad tím, jak to ovlivňuje teplotu procesorů a dalších komponentů. Jaké máte zkušenosti s těmito dvěma metodami? Kdy je ideální použít vzduch a kdy kapalinu? A jak to vypadá z pohledu údržby – je kapalné chlazení náročnější na servis než vzduchové? A co třeba hlučnost? Nezvyšuje se u kapalného chlazení víc než u vzduchového? Mám obavy, že pokud se rozhodnu pro kapalinu, tak se může něco pokazit a já budu mít potíže s únikem. Jaké jsou výhody a nevýhody obou systémů? Máte nějaké doporučení nebo tipy pro výběr toho správného řešení pro menší serverovnu? Díky za jakékoli rady alebo zkušenosti!

140 slov
1.4 minut čtení
11. 2. 2024
Zdeněk Zlámal

Takže, co se týče chlazení serverů, vzduch vs. kapalina, je to hodně o tom, co přesně potřebuješ. Vzduchové chlazení je fakt hodně rozšířené a jednodušší na údržbu – prostě ventilátory, filtry a hotovo. Když máš solidní airflow a dobře umístěné komponenty, většinou to stačí. Ale pokud máš servery s vysokým výkonem nebo hodně hustě osazené, tam už může být vzduchové chlazení nedostatečné. Kapalné chlazení může být efektivnější, protože voda odvádí teplo líp než vzduch, takže procesory se můžou držet na nižších teplotách.

Na druhou stranu, kapalina nese riziko úniků, což je asi hlavní obava. Údržba kapalného chlazení je taky náročnější – musíš hlídat hladinu kapaliny, měnit ji pravidelně a kontrolovat celou soustavu, aby tam nic neteklo. Co se hlučnosti týče, kapalné chlazení by mohlo být tišší, protože můžeš mít menší ventilátory běžící na nižších otáčkách. Ale pokud se něco pokazí, ventilátory začnou hučet víc. Takže záleží na tom, jak moc se do toho chceš pouštět.

V menší serverovně doporučuji začít s vzduchem – je to levnější a jednodušší. Pokud ale plánuješ něco víc výkonného do budoucna, tak si to kapalinové chlazení můžeš zvážit. Jen buď opatrný s údržbou a kontrolou systému.

190 slov
1.9 minut čtení
19. 1. 2025
Daniel Vondra

Chlazení serverů vzduchem a kapalinou má svoje pro a proti. Vzduchové chlazení je levnější, jednodušší na údržbu a bez rizika úniku tekutin. To se hodí, když máš menší serverovnu a nepotřebuješ extrémní výkon. Ale jakmile jde o hustě osazené servery nebo výkonné procesory, kapalné chlazení může být mnohem efektivnější. Kapalina odvádí teplo mnohem lépe než vzduch, což může udržet teploty nízko. Co se týče údržby, kapalné systémy vyžadují víc péče, občas kontrolovat hadičky, pumpy atd., ale pokud to správně nainstaluješ, tak bys neměl mít problémy. Hlučnost je otázka - většina systémů je tišších než vzduchové chladiče, ale záleží na kvalitě komponentů. Hlavně si dej pozor na kvalitu hadic a těsnění, aby nedošlo k úniku. Takže pokud máš víc peněz a potřebuješ výkon, kapalina je fajn volba, jinak vzduch stačí.

129 slov
1.3 minut čtení
19. 1. 2025
Ludmila Horáková
Serverovny.cz/Články/Chlazení serverů
Chlazení v hybridních infrastrukturních řešeních: Jak kombinovat vzduchové a kapalinové chlazeníV tomto článku se podíváme na to, jak efektivně využívat vzduchové a kapalinové chlazení v hybridních serverových infrastrukturách a proč je důležité ...
1000 slov
10 minut čtení
22. 11. 2023
Petra Svobodová
Přečíst článek
Podobné otázky