Serverovny.cz/Fórum/Co všechno musím zjistit před instalací Kubernetes?

Co všechno musím zjistit před instalací Kubernetes?

Když přemýšlím o tom, že bych začal s Kubernetes, tak mám spoustu otázek, které mě trápí. Nejdřív bych chtěl vědět, co všechno je potřeba si před instalací ověřit. Jaké jsou minimální požadavky na hardware? Mám počítat s tím, že budu potřebovat víc než jen pár serverů? Jaké operační systémy jsou pro Kubernetes nejvhodnější? Je to lepší na Linuxu nebo můžu zkusit i Windows? A co síťová infrastruktura, musím mít něco speciálního nastaveného, nebo si vystačím se standardním nastavením? Jak je to s bezpečnostními opatřeními? Co všechno bych měl mít předem naplánováno, abych se vyhnul problémům po instalaci? Myslím třeba na podmínky pro škálovatelnost a integraci s dalšími nástroji jako je CI/CD. A co data, jak to funguje s persistentními úložišti? Je vůbec možné používat Kubernetes na osobním počítači pro testovací účely a jaké jsou možnosti virtualizací? No a nakonec, co byste doporučili ohledně dokumentace a zdrojů informací, které bych měl prostudovat před tím, než se do toho pustím?

158 slov
1.6 minut čtení
24. 7. 2023
Božena Kašparová

Před instalací Kubernetes je dobrý mít jasno v pár věcech. Minimální požadavky na hardware závisí na tom, co plánuješ dělat, ale obecně se doporučuje mít aspoň 2-3 servery, pokud chceš něco rozumného zprovoznit. Na jednom počítači to můžeš zkusit s Minikube nebo Kind pro lokální testování, ale pro produkci to chce víc. Co se operačních systémů týče, tak Linux je jasná volba – většina distribucí jako Ubuntu nebo CentOS funguje skvěle. Windows není úplně ideální pro Kubernetes, spíš pro vývojáře, kteří chtějí mít přístup k Linuxovým nástrojům.

Síťová infrastruktura je důležitá, ale standardní nastavení většinou stačí pro menší nasazení. Měl bys myslet na bezpečnost – povolování přístupu a role-based access control (RBAC) jsou klíčové. Plánování škálovatelnosti je další věc, pokud chceš integrovat CI/CD, tak se zaměř na nástroje jako Jenkins nebo GitLab.

Co se týče dat a persistentních úložišť, můžeš použít PVC (Persistent Volume Claims), což ti umožní trvale ukládat data i po restartu podů. A jo, lokální PC pro testování fakt jde, ale nemáš takové možnosti jako s reálnými servery.

K dokumentaci doporučuji oficiální stránky Kubernetes a YouTube tutoriály – najdeš tam spoustu užitečných informací. Na Redditu a fórech taky najdeš spoustu tipů od lidí, co si tím prošli.

199 slov
2 minut čtení
19. 1. 2025
Olga Hájková

Před instalací Kubernetes je dobrý nápad si ujasnit pár věcí. Minimální požadavky na hardware závisí na tom, co plánuješ, ale většinou se doporučuje mít alespoň 2-3 servery, i když na testování může stačit jeden, ideálně s nějakým víc jádrovým CPU a aspoň 8GB RAM. Linux je jasná volba, většina lidí používá Ubuntu nebo CentOS, Windows sice podporuje Kubernetes, ale většina nástrojů je optimalizovaných pro Linux.

Co se týče sítě, standardní nastavení může fungovat, ale pokud plánuješ něco většího nebo složitějšího, měl bys mít nějakou představu o síťových pluginech jako Calico nebo Flannel. Bezpečnost je taky důležitá, takže uvažuj o RBAC a dalších opatřeních hned na začátku, než to bude pozdě.

Plánování škálovatelnosti a integrace CI/CD je taky klíčové – podívej se na nástroje jako Jenkins nebo GitLab. K persistentním úložištím ti doporučuji prostudovat možnosti jako jsou PV a PVC v Kubernetes. Testování na osobním počítači je možné pomocí Minikube nebo Kind, což je super pro rychlé experimenty a learning.

Ohledně dokumentace se mrkni na oficiální Kubernetes docs, ta je fakt dobrá. Dále YouTube kanály a blogy zaměřené na cloud-native technologie ti můžou hodně pomoct. Takže shrnuto – promysli hardware, OS, síťovou infrastrukturu, bezpečnostní opatření a jak chceš škálovat. A hlavně se uč a experimentuj.

201 slov
2 minut čtení
19. 1. 2025
Adéla Řezníková
Serverovny.cz/Články/Swap kubernetes
Optimální nastavení Kubernetes pro provoz na vlastních serverechV tomto článku se podíváme na to, jak správně nakonfigurovat a optimalizovat Kubernetes pro maximální výkon na vašich vlastních serverových infrastruk...
1000 slov
10 minut čtení
8. 11. 2021
Martin Kovář
Přečíst článek
Podobné otázky