Serverovny.cz/Fórum/Co všechno potřebuji k tomu, abych mohl nasadit aktivní-aktivní řešení?

Co všechno potřebuji k tomu, abych mohl nasadit aktivní-aktivní řešení?

Zajímalo by mě, co vlastně všechno potřebuju k tomu, abych mohl úspěšně nasadit aktivní-aktivní řešení ve své serverové infrastruktuře? Jaké konkrétní technologie a nástroje bych měl mít po ruce? Mám na mysli hlavně hardware jako servery a síťové prvky, ale i software, který je nezbytný pro bezproblémový chod takového systému. Zároveň by mě zajímalo, jakým způsobem propojit jednotlivé servery, aby fungovaly v synchronizaci a bez výpadků. Je důležité mít nějaký speciální typ databáze nebo se dá použít běžná? A co zálohování a obnova dat v aktivní-aktivní konfiguraci? Jak se to řeší? Myslím si, že je také důležité mít nějaký monitoring a alerting, abych věděl, co se na serverech děje a mohl včas reagovat. Jaké nástroje jsou na to nejlepší? A jaké jsou případné nevýhody aktivního-aktivního řešení? Na co si dát pozor před jeho nasazením? Určitě bych chtěl slyšet i zkušenosti ostatních, kdo už s tím mají nějaké zkušenosti. Díky za rady!

151 slov
1.5 minut čtení
23. 6. 2024
Milan Kratochvíl

Nasazení aktivní-aktivní řešení je fakt zajímavý projekt, ale chce to mít dobře promyšlený plán. Hlavně potřebuješ víc serverů, ideálně stejný model, aby to mělo výkon a kompatibilitu. Síťový prvky jako switche by měly podporovat VLANy a možná i nějaký load balancing. Co se týče softwaru, hodí se mít nějaký systém pro replikaci dat mezi servery – třeba něco od VMware nebo Microsoftu, pokud jedeš na Windows.

Pokud jde o databáze, některé běžný databáze to zvládnou, ale lepší je mít nějakou, co podporuje clustering a replikaci v reálném čase. Zálohování musíš mít pořádně promyšlený, aby jsi nemusel řešit ztrátu dat. Nějaké automatizované skripty na snapshoty by mohly pomoct.

Monitorování a alerting jsou klíčový – můžeš zkusit nástroje jako Prometheus nebo Grafana pro sledování výkonu serverů a třeba Zabbix na alerty.

Nevýhody? Můžeš narazit na složitost správy a synchronizace dat, takže je dobrý se na to připravit. Zjisti si zkušenosti lidí, co už to nasadili, občas narazíš na problémy s latencí nebo konflikty dat. Celkově je to výzva, ale když se to udělá správně, tak to může být super řešení.

177 slov
1.8 minut čtení
19. 1. 2025
Vojtěch Havlíček

K nasazení aktivního-aktivního řešení potřebuješ pár klíčových věcí. Za prvé, servery musíš mít dostatečně výkoné, ideálně s víc procesory a RAM, aby zvládly zátěž. Síťové prvky jako switche a routery musí být také robustní a ideálně s podmínkou nízké latence. Co se týče softwaru, určitě bych doporučil nějaký load balancer pro rozdělení zátěže mezi servery. Pro databáze je lepší mít něco, co podporuje replikaci jako MySQL (s Galera Cluster) nebo PostgreSQL (s BDR), jinak můžeš mít problémy se synchronizací. Zálohy by měly být automatizované, abys měl jistotu, že data jsou v bezpečí – tady ti pomůže například nějaký backup software. Monitorování a alerting je fakt důležitý, doporučuju třeba Prometheus nebo Zabbix, abys měl přehled o tom, co se děje na serverech. Nevýhody? No, může být složitější správa a víc bodů, kde to může selhat, takže si dej pozor na dobře nastavenou síť a redundanci. Určitě zvažuj i škálovatelnost do budoucna.

150 slov
1.5 minut čtení
19. 1. 2025
Antonín Eliáš
Serverovny.cz/Články/Redundantní systémy
Implementace aktivní-aktivní architektury pro zajištění vysoké dostupnostiČlánek detailně popisuje postupy a technologie pro implementaci aktivní-aktivní architektury, která zajišťuje vysokou dostupnost a výkon v IT systémec...
1000 slov
10 minut čtení
7. 7. 2023
Markéta Hájková
Přečíst článek
Podobné otázky