Serverovny.cz/Fórum/Jaké zálohy použít na ochranu před ransomwarem?

Jaké zálohy použít na ochranu před ransomwarem?

Ráda bych se zeptala na to, jaké zálohy jsou nejlepší pro ochranu před ransomwarem. Slyšela jsem o různých metodách zálohování, jako je cloudové zálohování, externí disky nebo dokonce zlaté standardy jako 3-2-1 pravidlo, ale nejsem si jistá, co je skutečně účinné. Jaký typ zálohy byste doporučili pro jednotlivce nebo malé firmy, které chtějí minimalizovat riziko ztráty dat při útoku? Je lepší mít zálohy na místě, nebo raději v cloudu? A co třeba časové intervaly záloh? Kolik času by mělo být maximálně mezi jednotlivými zálohami, abych si byla jistá, že pokud by došlo k útoku, neztratila bych příliš mnoho dat? Zajímalo by mě také, jestli existují nějaké konkrétní nástroje nebo software, které jste vyzkoušeli a které vám pomohly efektivně spravovat zálohy a chránit se před ransomwarem. Dále bych ráda věděla, jestli máte nějaké zkušenosti s obnovou dat po ransomwarem způsobené ztrátě a jak rychle to obvykle trvá. A nakonec, co si myslíte o možnosti kombinace různých typů záloh pro maximální ochranu? Budu vděčná za jakékoli tipy a rady!

167 slov
1.7 minut čtení
9. 5. 2024
Matěj Jirásek

Nejdůležitější je mít zálohy na několika místech, takže to 3-2-1 pravidlo je fakt dobrá volba. Mít tři kopie dat, dvě na různých médiích a jednu mimo místě. Já osobně bych doporučil kombinaci cloudu a externího disku. Cloud je super pro dostupnost a obnovu, ale externí disk má tu výhodu, že si ho můžeš vzít jinam a není na internetu. Co se týče frekvence záloh, záleží na tom, jak moc se ti data mění. Ideálně aspoň jednou denně, ale klidně i víc pokud děláš důležitou práci. A co se týče softwaru, zkus třeba Acronis nebo Veeam, obojí má dobré hodnocení a celkem snadno se používají. Když jsem měl problém s ransomwarem, tak obnova z cloudu trvala pár hodin, což nebylo tak zlé. Jinak jo, kombinace různých typů záloh určitě pomáhá minimalizovat riziko - čím víc vrstev ochrany, tím líp.

138 slov
1.4 minut čtení
19. 1. 2025
Vlastimil Dvořáček

Nejspíš nejlepší způsob, jak se chránit před ransomwarem, je dodržovat 3-2-1 pravidlo. To znamená mít tři kopie dat, na dvou různých médiích a jednu kopii mimo lokalitu. Tím pádem máš třeba zálohy na externím disku a zároveň něco v cloudu. Personalizovaně bych doporučil mít alespoň jednu zálohu v cloudu (např. Google Drive nebo Dropbox) - je to praktické, a pokud máš dobré zabezpečení, mělo by to být bezpečné.

Co se týče frekvence záloh, snažila bych se zálohovat alespoň jednou za týden, nebo i častěji, pokud pracuješ s důležitýma datama. K tomu můžeš používat software jako Acronis nebo Veeam, který ti pomůže s automatickými zálohami.

Když už dojde na obnovu po ransomwaru, pokud máš dobré zálohy, tak to většinou jde docela rychle - většinou hodiny až dny podle velikosti dat. Ale je dobrý mít na paměti, že je to o nervy.

A určitě kombinuj různé typy záloh! Místní + cloudové = ideální mix. Takže shrnuto: 3-2-1 pravidlo, pravidelné zálohy a něco automatizovaného ti ušetří hodně starostí.

163 slov
1.6 minut čtení
19. 1. 2025
Zdeněk Zeman
Serverovny.cz/Články/Zálohovací strategie
Ransomware a zálohy: Jak ochránit serverová data před útokyZjistěte, jak vytvořit efektivní zálohovací plán pro ochranu vašich serverů před ransomwarem a zajištění bezpečnosti dat.
1000 slov
10 minut čtení
1. 12. 2023
Tomáš Březina
Přečíst článek
Podobné otázky