Serverovny.cz/Fórum/Co potřebuji vědět o firewallech pro mé servery?

Co potřebuji vědět o firewallech pro mé servery?

Mám pár dotazů ohledně firewallů a jak je správně nastavit pro své servery. Nejsem úplně zkušený administrátor, takže bych rád věděl, co všechno bych měl mít na paměti. Jaké typy firewallů existují a který by byl pro mě ten nejlepší? Měli bychom vůbec používat hardware firewally, nebo stačí softwarový firewall? Jaké jsou hlavní rozdíly mezi nimi? Narazil jsem na pojmy jako stateful a stateless firewally, ale nejsem si jistý, co to přesně znamená a jak to ovlivní zabezpečení mých serverů. Dále bych chtěl vědět, jak správně nakonfigurovat pravidla pro firewall. Co všechno bych měl zakázat a povolit? Jak se vypořádat se situacemi, kdy potřebuju něco povolit jen na určité IP adresy nebo porty? Je také důležité monitorovat provoz skrze firewall? Jak často bych měl kontrolovat logy a jestli je potřeba nějaká automatizace v této oblasti? A co když se nějaký útok dostane přes firewall, jaké další bezpečnostní opatření bych měl mít na paměti? Děkuju za jakoukoli radu a tipy, které mi pomohou lépe porozumět tomuto tématu.

166 slov
1.7 minut čtení
7. 9. 2024
Natálie Malíková

Firewally jsou dost důležitý, když jde o zabezpečení serverů. Existují dva hlavní typy - hardware a software. Hardware firewally jsou fyzické zařízení, co se umístí mezi vaši síť a internet. Ty bývají dražší, ale poskytují lepší ochranu pro víc serverů najednou. Softwarový firewall je program, co běží na serveru, je levnější a snadněji se nastavuje, ale chrání jen ten konkrétní server.

Pak tu máš ještě stateful a stateless firewally. Statefull firewally sledujou aktivní spojení a dokážou vyhodnotit, jestli je paket součástí platnýho spojení. To dává lepší ochranu než stateless firewally, co kontrolujou jen jednotlivé pakety bez ohledu na související spojení.

Co se týče pravidel, obecně platí „povolit jen to nejnutnější“. Měl bys povolit jen ty porty a IP adresy, který potřebuješ, třeba pro SSH (port 22) nebo web (port 80/443). To je dobrý způsob jak omezit potenciální útoky. A když potřebuješ něco povolit jen pro určité IP, tak to prostě specifikuj v pravidlech.

Určitě je dobrý monitorovat provoz přes firewall. Kontrola logů by měla být pravidelná - aspoň jednou za měsíc, ale častěji je lepší. Zvaž taky automatizaci, jako upozornění na podezřelou aktivitu.

A pokud by se náhodou něco dostalo přes firewall, měl bys mít další opatření jako IDS/IPS systémy pro detekci a prevenci útoků. Dobrý zálohování a pravidelný update serverů jsou taky klíčový. Takže zkrátka - být v obraze, pravidelně kontrolovat a mít víc vrstev zabezpečení.

223 slov
2.2 minut čtení
19. 1. 2025
Jan Kučera

Firewally jsou dost důležitý pro zabezpečení serverů, takže to chce trochu pozornosti. Existují dva základní typy: hardware a software. Hardware firewally se často používají na úrovni sítě a poskytují ochranu pro víc serverů najednou, ale jsou dražší a náročnější na správu. Software firewally jsou levnější a snadněji se nastavují přímo na serverech, což může stačit pro menší projekty.

Stateful firewally sledují stav aktivních připojení, zatímco stateless firewally kontrolují jednotlivé pakety bez znalosti jejich historie. Statefull je většinou lepší pro bezpečnost, protože umí lépe rozpoznat legitimní provoz.

Když konfigurujete pravidla firewallu, doporučuje se mít defaultně vše zakázané a povolovat jen potřebné porty a IP adresy. Například, pokud máš webový server, povol port 80 a 443. Pro ostatní služby, jako SSH, bys měl omezit přístup jen na konkrétní IP adresy.

Monitorování provozu je taky důležitý. Logy bys měl kontrolovat pravidelně, ideálně denně nebo týdně, v závislosti na tom, jak moc máš aktivní server. Automatizace ti může hodně ulehčit práci – třeba si nastavit upozornění na podezřelou aktivitu.

A pokud by se nějaký útok dostal přes firewall, je dobrý mít další vrstvy zabezpečení – jako antivir a pravidelné aktualizace systému. Také zálohy dat jsou klíčový pro rychlou obnovu v případě problému.

195 slov
2 minut čtení
19. 1. 2025
Antonín Musil
Serverovny.cz/Články/Networking
Bezpečnostní Best Practices pro Zabezpečení Serverových SítíPraktické tipy a triky na ochranu serverové infrastruktury před kybernetickými útoky.
1000 slov
10 minut čtení
13. 8. 2024
Lucie Černá
Přečíst článek
Podobné otázky