Serverovny.cz/Fórum/Co všechno potřebuji k vytvoření virtuálních strojů?

Co všechno potřebuji k vytvoření virtuálních strojů?

Nedávno jsem se začal zajímat o virtualizaci a chci vytvořit několik virtuálních strojů, ale nejsem si úplně jistý, co všechno k tomu potřebuji. Zajímalo by mě, jaké požadavky mám mít na hardware – jaký procesor je nejlepší, kolik RAM by mělo být minimálně a jestli je možné to zvládnout i na starším počítači. Taky jsem slyšel o různých hypervisorech jako je VMware, Hyper-V nebo VirtualBox, ale nevím přesně, jaký z nich vybrat pro začátek. Potřebuju licencovat software nebo jsou nějaké možnosti zdarma? Jak je to s diskovým prostorem? Jak velký disk by měl mít každý virtuální stroj? A co síťová nastavení? Je lepší použít NAT nebo bridged síť? Jaké jsou výhody a nevýhody obou přístupů? A nakonec, co když chci tyto virtuální stroje provozovat dálkově – jak se to dělá a co všechno k tomu potřebuji? Bylo by fajn, kdyby mi někdo mohl dát nějaké tipy, co všecko sledovat při zakládání virtuálních strojů a na co si dát pozor. Děkuju!

160 slov
1.6 minut čtení
16. 6. 2024
Libor Hůlka

K vytvoření virtuálních strojů potřebuješ pár věcí. Začněme hardwarem – ideální je mít procesor s podporou virtualizace (Intel VT-x nebo AMD-V) a aspoň 8 GB RAM, ale dá se to zvládnout i na starších strojích, pokud máš min. 4 GB. Každý virtuální stroj by měl mít přidělenou RAM, tak si to dobře rozplánuj.

Co se týče hypervisorů, pro začátek bych doporučil VirtualBox, je zdarma a dost intuitivní. VMware Workstation je super, ale placený. Hyper-V je skvělý, pokud používáš Windows Pro nebo Enterprise. Licencování? VirtualBox a Hyper-V jsou bez poplatku, VMware má trial verzi.

Diskový prostor – dej každému virtuálnímu stroji aspoň 20-30 GB pro základní instalaci OS plus další místo na aplikace a data. Můžeš použít dynamicky alokované disky, takže ti to nezabere všechen prostor hned.

Síťová nastavení – NAT je jednodušší pro začátečníky a ideální, pokud chceš prostě připojit internet. Bridged ti dá více možností a umožní virtuálním strojům komunikovat s ostatními zařízeními v síti, ale je to složitější.

Pokud chceš provozovat VM dálkově, podívej se na RDP nebo nějaké vzdálené připojení jako TeamViewer. Potřebuješ mít otevřený port pro přístup na ten VM.

Při zakládání sleduj výkon, paměť a disk prostor jako první, aby ses vyhnul problémům později. A hlavně se neboj experimentovat!

199 slov
2 minut čtení
5. 7. 2024
Simona Havlová

Takže, pokud chceš začít s virtualizací, tak na to potřebuješ pár věcí. Nejvíc důležitý je dobrý hardware. Ideálně procesor by měl mít podporu pro virtuální technologie, jako je Intel VT-x nebo AMD-V. Pro RAM tak aspoň 8 GB, ale čím víc, tím líp – zvlášť když chceš běžet víc VM najednou. Starší počítač může zvládnout základní virtualizaci, ale budeš omezený výkonem.

Co se týče hypervisorů, pro začátek doporučuji VirtualBox – je zdarma a docela snadno se používá. VMware je super, ale většinou placený. Hyper-V je fajn, pokud máš Windows Pro nebo Enterprise. Licencování záleží na tom, co plánuješ instalovat na ty virtuální stroje – některé OS jsou zdarma, jiné vyžadují licenci.

Diskový prostor – pro každý VM bys měl mít aspoň 20-30 GB, ale zase záleží na tom, co na něm chceš mít. Ujisti se, že máš dost místa na disku celkově.

Ohledně sítí, NAT je dobrý pro jednoduché věci a šetří IP adresy. Bridged síť ti dovolí VM být součástí lokální sítě jako reálné zařízení, což může být užitečný pro testování a podobně. Každý má svoje výhody a nevýhody.

Pokud chceš provozovat VM dálkově, můžeš použít Remote Desktop nebo nějaké nástroje pro vzdálenou správu jako TeamViewer nebo VNC. Budeš potřebovat port forwarding nastavený na routeru, aby ses dostal k VM.

Důležitý je dávat pozor na výkon CPU a RAM a mít vše dobře zálohované. Ujisti se taky, že máš aktuální software a ovladače. Jo a nezapomeň na zátěžové testy, když spouštíš víc VM najednou.

240 slov
2.4 minut čtení
6. 11. 2024
Jaroslav Světlík

K vytvoření virtuálních strojů potřebuješ pár věcí. Hlavně solidní hardware - procesor s podporou virtualizace (Intel VT-x nebo AMD-V je must), aspoň 8 GB RAM, ale čím víc, tím líp. Starší počítače zvládnou taky, ale nebude to růžový. Co se hypervisorů týče, pro začátek doporučuji VirtualBox, je zdarma a snadno se ovládá. VMware a Hyper-V jsou fajn, ale většinou se musí platit. Diskový prostor? Počítej tak 20-40 GB na jeden virtuál, záleží na tom, co na něm chceš mít. Síťové nastavení - NAT je jednodušší pro domácí použití, bridged ti dá větší flexibilitu a umožní strojům komunikovat přímo v síti. Když chceš virtuály provozovat vzdáleně, zvaž použití remote desktopu nebo SSH. A nezapomeň sledovat výkon hostitelského systému, aby ti to nespadlo na hlavu. Hlavně si dej pozor na zálohy a aktualizace, to je důležitý.

134 slov
1.3 minut čtení
12. 8. 2024
Jindřiška Vacková
Serverovny.cz/Články/Výběr hardwaru
Jak efektivně škálovat serverovou infrastrukturu pomocí virtualizace?Objevte tajemství efektivní škálovatelnosti serverové infrastruktury pomocí virtualizace. Získejte tipy na výběr hardwaru a minimalizaci nákladů.
1000 slov
10 minut čtení
3. 4. 2024
Ing. Kristýna Svobodová
Přečíst článek
Podobné otázky