Serverovny.cz/Fórum/Základní playbook pro Ansible - co by měl obsahovat?

Základní playbook pro Ansible - co by měl obsahovat?

Už nějakou dobu experimentuji s Ansible a přemýšlím, co všechno by měl mít základní playbook pro správu serverů. Přiznám se, že jsem zatím nenašel žádnou osvědčenou šablonu, podle které bych mohl postupovat. Představuji si, že ideální playbook by měl mít jasně definované úkoly, jako je instalace základního software, konfigurace firewallu nebo třeba nastavení SSH. Zajímalo by mě, jestli jsou nějaké konkrétní best practices, které bych měl dodržet při psaní takového playbooku. Jakým způsobem zajišťujete idempotentnost? A co role a proměnné? Měl bych je používat hned od začátku, nebo stačí začít s jednoduchými úkoly a postupně přidávat složitost? Každý rád používá Ansible kvůli jeho jednoduchosti, ale chápu, že správně strukturovaný playbook může udělat obrovský rozdíl. Také by mě zajímalo, jaké moduly považujete za nezbytné ve vašem základním playbooku. Jak zajistit monitoring a logování? A jakým způsobem se staráte o aktualizace serverů pomocí Ansible? Když se podívám na různé příklady online, tak některé vypadají velmi komplexně a hodně věcí tam je navíc. Jak najít správnou rovnováhu mezi jednoduchostí a funkčností? Byl bych vděčný za jakékoli tipy a rady, které by mi mohly pomoci lépe pochopit, jak začít s Ansible a co všechno by měl obsahovat ten základní playbook.

196 slov
2 minut čtení
5. 7. 2024
Anna Tomešová

Když sestavuješ základní playbook v Ansible, tak je dobrý mít pár věcí na paměti. Určitě začni s jasně definovanými úkoly jako instalace potřebného softwaru (apache, mysql, atd.) nebo nastavení firewallu. Idempotentnost je důležitá – používej moduly, které se postarají o to, aby se změny aplikovaly jenom pokud je to potřeba. Vytvoření rolí můžeš udělat později, ale když je použiješ hned, můžeš mít přehlednější strukturu. Proměnné jsou super pro konfiguraci a opakování kódu, takže je určitě nezapomeň zahrnout. Co se týče modulů, tak apt, yum, copy, template a firewalld (nebo co používáš) jsou většinou nezbytné. Pro monitoring a logování můžeš zkusit posílat logy na centralizovaný server nebo použít nějaké nástroje jako ELK stack. Aktualizace serverů dělám pomocí pravidelných playbooků, které spouštím automaticky. Balanc mezi jednoduchostí a funkčností najdeš tak, že začneš s jednoduchými úkoly a postupně přidáváš složitější věci podle potřeby. Zkus se inspirovat komunitními příklady, ale drž si to jednoduchý, dokud si to neosaháš. Držím palce!

156 slov
1.6 minut čtení
29. 12. 2024
Žaneta Pospíšilová

Když děláš playbook v Ansible, tak dobrý začátek je mít jasně definované úkoly. Základem by mělo být nainstalování základního softwaru jako je třeba Nginx nebo Apache, pak konfigurace firewallu (iptables nebo ufw) a určitě nastavení SSH - třeba zakázat root login a použít klíče místo hesel. Idempotentnost zajistíš tím, že používáš moduly, co už mají takové chování - třeba místo skriptů prostě volíš moduly jako apt, yum, service apod.

Role a proměnné se dají přidat později, když ti ten playbook začne narůstat. Na začátku je lepší to držet jednoduché a pak to strukturovat jak bude potřeba. Některé moduly co jsou fakt užitečný: file, copy, template, command a pak samozřejmě ty pro správu balíčků.

Co se týče monitoringu a logování, můžeš použít Ansible na nasazení nějakého monitorovacího systému jako Zabbix nebo Prometheus. Aktualizace serverů se dají řešit buď pomocí cron jobů, nebo prostě udělat playbook, co to udělá za tebe. Hlavně se snaž najít rovnováhu mezi jednoduchostí a funkčností - začni s tím nejzákladnějším a sám uvidíš, co ti chybí. Jakmile si zvykneš, tak to začneš vylepšovat.

174 slov
1.7 minut čtení
13. 8. 2024
Jan Vítek

Základní playbook pro Ansible by měl mít pár klíčových prvků. Určitě nezačínej hned se složitostmi, ale zaměř se na jasně definované úkoly. Například instalace základních balíčků, nastavení firewallu a SSH je dobrý začátek. Pamatuj na idempotentnost – to znamená, že když spustíš playbook víckrát, neměl by způsobit žádné problémy, pokud už je vše nastavené jak má být.

Role a proměnné užitečné jsou, ale nemusíš je mít hned od začátku. Klidně začni s jednoduchými úkoly a jak se ti to osvědčí, přidávej další strukturu. Z moduly doporučuji začít s apt, yum, copy, template a možná i service pro restartování služeb.

Ohledně monitoringu a logování – můžeš použít moduly jako cron pro plánování úloh nebo shell pro spouštění skriptů, které logují události. Co se týče aktualizací serverů, klidně můžeš napsat playbook, který spustíš pravidelně pomocí cron jobu.

Balanc mezi jednoduchostí a funkcionalitou je klíčový; začni s tím nejdůležitějším a postupně přidávej další věci podle potřeby. Hlavně si to drž čisté a srozumitelné.

159 slov
1.6 minut čtení
17. 1. 2025
Marcela Doleželová
Serverovny.cz/Články/Automatizace správy serverů
Zefektivnění správy serverů pomocí Ansible: Váš průvodce automatizacíObjevte, jak Ansible může zefektivnit správu vašich serverů díky automatizaci konfigurace a údržby. Připravili jsme pro vás podrobný návod, jak začít!
1000 slov
10 minut čtení
30. 5. 2024
Ing. Martin Kovář
Přečíst článek
Podobné otázky