Serverovny.cz/Fórum/Jak fungují pod skrytí v Kubernetes?

Jak fungují pod skrytí v Kubernetes?

Zajímalo by mě, jak vlastně fungují pod skrytí v Kubernetes. Slyšel jsem o tom, že to jsou nějaké objekty, které umožňují spravovat kontejnery, ale nejsem si úplně jistý, jak to celé do sebe zapadá. Vím, že pod je základní jednotka, která může obsahovat jeden nebo více kontejnerů a že se o něm často mluví v souvislosti s orchestrací a škálováním aplikací. Ale co přesně znamená to skrytí? Jak se pod skrytí liší od běžného podu a jaké mají výhody? Mám pocit, že se používají pro něco specifického, ale nedokážu si úplně představit, kdy a proč bych je měl používat. Je to třeba něco jako tajné klíče nebo konfigurace, které nechci mít na očích? Jak to vlastně funguje v praxi? Odpovídá to něčemu jako je tajný úložný prostor nebo něco podobného? Můžete mi prosím vysvětlit, jak to celé funguje a jakým způsobem se to dá využít v reálných projektech? Děkuji!

149 slov
1.5 minut čtení
4. 1. 2024
Pavel Beneš

Pod skrytí v Kubernetes jsou jakoby speciální typy podů, které primárně slouží k tomu, aby se skryly detaily implementace a usnadnily správu. Tyhle pod skrytí se využívají hlavně pro úlohy, které nechceš mít úplně na očích, jako třeba tajné klíče nebo konfigurační data. V zásadě můžeš mít pod, který obsahuje více kontejnerů, ale tyhle pod skrytí ti umožňují oddělit citlivé informace od běžných aplikací. To je super pro bezpečnost, protože díky tomu můžeš omezit přístup k těmto datům jen na určité služby nebo uživatele.

Rozdíl mezi normálním pod a pod skrytí je v tom, že pod skrytí je víc zaměřený na bezpečnost a správu těchto citlivých informací. Třeba když potřebuješ načítat tajné klíče do aplikace, tak místo toho, abys je měl přímo v konfiguračních souborech (což by bylo nezabezpečené), použiješ tyhle pod skrytí. V praxi to vypadá tak, že když deployneš aplikaci, pod skrytí s těmito informacemi se postará o to, aby byly dostupné jen tam, kde mají být a nikde jinde.

V reálných projektech to hodně usnadňuje život při práci s různými prostředími a zajišťuje to, že citlivá data nejsou vystavena veřejně. Takže pokud plánuješ něco s tajnými informacemi, určitě bys měl zvážit použití pod skrytí.

195 slov
2 minut čtení
12. 12. 2023
Žaneta Matoušková

Pod skrytí (neboli pod s hidden) v Kubernetes jsou vlastně takové speciální pods, který se používají hlavně pro správu kontejnerů, ale nejsou viditelné normálním způsobem. Dají se použít třeba pro testování nebo jako pomocné services, které nechceš vystavovat ven. Tyhle pod skrytí se chovají dost podobně jako klasické pody, ale mají svoji funkci schovaných kontejnerů, což může být fajn pro udržení určitých věcí mimo přehled uživatelů nebo jiných aplikací. Z praktického hlediska to můžeš využít, když chceš mít nějaké procesy na pozadí bez toho, aby o nich někdo věděl, nebo když potřebuješ k něčemu přistupovat jen interně. Takže jo, něco jako tajný úložný prostor - prostě je to o tom mít víc kontroly nad tím, co se děje v rámci clusteru bez toho, aby ti do toho někdo strkal nos. V reálných projektech bys je mohl uplatnit třeba při nasazení nějakého monitoring systému nebo backendových služeb, které nechceš vystavovat veřejnosti.

150 slov
1.5 minut čtení
25. 10. 2024
Marek Škoda

Takže, pod skrytí v Kubernetes je něco jako speciální typ podu, který se používá pro skrývání citlivých informací. Je to pravda, že klasický pod může mít jeden nebo více kontejnerů, ale skrytí si dává záležet na tom, aby se do něj nedostaly informace, které by měly zůstat tajné.

Když mluvíme o skrytí, obvykle se bavíme o něčem jako jsou tajné klíče nebo konfigurace. Tohle všechno se dá uložit do Kubernetes Secrets, což je způsob, jak spravovat citlivé údaje. Takže pokud potřebuješ, aby tvé aplikace měly přístup k nějakým heslům nebo API klíčům bez toho, aniž by byly na očích (tj. v nějakém manifestu), tak použiješ právě tyto skryté objekty.

Výhoda je jasná – můžeš držet citlivé údaje odděleně a zabezpečeně. To pak usnadňuje škálování a správu aplikací, protože nemusíš pro každou instanci vytvářet nová hesla nebo klíče. V praxi to znamená, že když deployneš nový pod a potřebuješ, aby měl přístup k nějakému tajnému klíči, prostě ho namapuješ do podu jako environment variable nebo soubor.

Takže shrnutí: skrytí v Kubernetes je super užitečný nástroj pro práci s citlivými informacemi a pomáhá udržovat věci organizované a bezpečné.

184 slov
1.8 minut čtení
9. 12. 2024
Miroslava Černá
Serverovny.cz/Články/Automatizace správy serverů
Jak na orchestraci serverového prostředí s Kubernetes: Praktický průvodceObjevte, jak efektivně spravovat a nasazovat aplikace na servery pomocí Kubernetes. Tento praktický průvodce vám pomůže proniknout do světa orchestrac...
1000 slov
10 minut čtení
29. 9. 2021
Ing. Andrea Veselá, MBA
Přečíst článek
Podobné otázky