Serverovny.cz/Fórum/Jak sledovat a logovat aplikace běžící na Kubernetes?

Jak sledovat a logovat aplikace běžící na Kubernetes?

Zdravím všechny, chtěl bych se zeptat, jak vlastně pořádně sledovat a logovat aplikace, které běží na Kubernetes. Vím, že Kubernetes má nějaké zabudované nástroje a možnosti, ale nejsem si úplně jistý, co všechno bych měl použít. Jaké jsou nejlepší postupy pro sledování výkonu, dostupnosti a chybovosti mých aplikací? A co se týká logování – jakým způsobem se dají logy shromažďovat z různých podů a jak je to s jejich analýzou? Existují nějaké konkrétní nástroje nebo platformy, které byste doporučili? Zkoušel jsem už něco jako Prometheus a Grafana, ale nejsem si jistý, jestli je to vše, co potřebuji. Rád bych věděl, jak to máte nastavené vy, jestli jste narazili na nějaké problémy nebo tipy, které by mi mohly usnadnit práci. Děkuju moc za rady!

123 slov
1.2 minut čtení
3. 1. 2024
Libor Mach

Sledování a logování na Kubernetes může být oříšek, ale mám pár tipů. Určitě doporučuji Prometheus pro sběr metrik a Grafanu pro vizualizaci. To je super combo, co se týká monitoringu výkonu a dostupnosti. Pak je fajn použít něco jako ELK stack (Elasticsearch, Logstash, Kibana) nebo Fluentd pro shromažďování logů z podů. To ti umožní centrálně zbírat logy a pak je snadno analyzovat.

Důležité je mít i alerty nastavené v Prometheu, aby ses dozvěděl o problémech dřív, než způsobí větší potíže. Můžeš si pak nastavit notifikace třeba přes Slack. Co se týká chybovosti, zvaž taky Sentry nebo jiný nástroj na sledování chyb v aplikacích.

Jako tip – sleduj i Kubernetes events, ty ti mohou hodně napovědět ohledně problémů s nasazováním a dostupností podů. Je dobrý mít to všechno v jednom přehledném dashboardu, aby ses v tom neztratil.

135 slov
1.4 minut čtení
20. 5. 2022
Božena Vobořilová

Pokud hledáš, jak sledovat a logovat aplikace v Kubernetes, tak určitě stojí za to podívat se na nějaké běžné nástroje. Prometheus a Grafana jsou super pro monitoring, ale nezapomeň na další věci jako je EFK stack (Elasticsearch, Fluentd, Kibana) pro logování. Fluentd můžeš použít k shromažďování logů z podů a posílat je do Elasticsearch, kde si je pak můžeš snadno prohlížet pomocí Kibany.

K tomu bys měl mít i nějaké alerting mechanismy nastavené. Například Alertmanager s Prometheem ti pomůže dostat upozornění na problémy v reálném čase. Co se týče výkonu, sleduj metriky jako CPU, paměť, latence a počet požadavků.

Je dobré mít i nějakou strategii pro zpracování chyb, třeba pomocí Sentry nebo podobného nástroje. A hlavně nezapomínej na automatizaci – Helm můžeš použít k usnadnění nasazení a upgrade tvých aplikací. Takže v podstatě kombinace těchto nástrojů ti dá solidní přehled o tom, co se děje s tvými aplikacemi.

148 slov
1.5 minut čtení
17. 7. 2024
Libor Mach

Sledování a logování aplikací na Kubernetes může být celkem výzva, ale není to nemožný úkol. Hlavně nezapomínej, že Kubernetes sám o sobě generuje spoustu metrik a logů, takže pokud použiješ nástroje jako Prometheus a Grafana, jsi na dobré cestě. Prometheus ti umožní sbírat metriky z podů a Grafana pak tyto metriky hezky vizualizuje, což ti pomůže sledovat výkon a dostupnost.

Pokud jde o logování, doporučuji použít něco jako EFK stack (Elasticsearch, Fluentd, Kibana). Fluentd je super pro aggreaci logů z různých podů a posílá je do Elasticsearch, kde si je můžeš pěkně prohledávat v Kibana. Takže máš vlastně ucelený systém jak pro monitoring, tak pro logování.

Co se týče chybovosti a alertingů, Prometheus má skvělou funkci pro nastavení alertů. Můžeš si nastavit notifikace třeba přes Slack nebo email, když něco začne být podezřelé. Taky se hodí sledovat liveness a readiness probe – to ti pomůže mít přehled o zdraví tvých aplikací.

Další tipy? Nezapomínej na resource limits a requests, to ti taky může dost pomoct v optimalizaci výkonu. A měj na paměti, že i když je všechno nastavené dobře, vždycky se může něco pokazit, takže buď připraven na troubleshooting.

Celkově se mi osvědčilo kombinovat tyto nástroje a jakmile je to jednou nastavené, tak to pak celkem dobře běží.

205 slov
2.1 minut čtení
27. 5. 2024
Richard Liška
Serverovny.cz/Články/Automatizace správy serverů
Jak na orchestraci serverového prostředí s Kubernetes: Praktický průvodceObjevte, jak efektivně spravovat a nasazovat aplikace na servery pomocí Kubernetes. Tento praktický průvodce vám pomůže proniknout do světa orchestrac...
1000 slov
10 minut čtení
29. 9. 2021
Ing. Andrea Veselá, MBA
Přečíst článek
Podobné otázky