Serverovny.cz/Články/Bezpečnost serverů

Top 10 nejčastějších bezpečnostních hrozeb pro servery a jak se jim bránit

Zjistěte, které nejčastější hrozby ohrožují vaše servery a jak efektivně implementovat ochranná opatření pro jejich zabezpečení.

554 slov
5.5 minut čtení
4. 1. 2022
Ing. Andrea Veselá, MBA

V dnešním digitálním světě, kde je internet nejen zdrojem informací, ale i místem, kde se odehrává většina našich obchodních aktivit, je důležité mít na paměti, jak důležitá je bezpečnost serverů. Servery jsou páteří každé organizace, ať už malého podniku nebo velké korporace. Takže když se mluví o bezpečnostních hrozbách pro servery, nemůžeme si dovolit je podceňovat. V tomto článku se podíváme na deset nejčastějších hrozeb, které mohou ohrozit vaše servery, a jak se jim efektivně bránit.

1. Malware

Malware, tedy škodlivý software, je jednou z největších hrozeb pro servery. Může přijít v různých podobách – od virů po trojské koně a ransomware. Tyto programy mohou poškodit data na serveru nebo dokonce uzamknout přístup k nim. Jak se bránit? Pravidelně aktualizujte software a používejte kvalitní antivirové programy. Skvělé je také provádět pravidelné skeny serveru na přítomnost malware.

2. DDoS útoky

DDoS (Distributed Denial of Service) útoky mají za cíl zahlcení serveru obrovským množstvím požadavků, což může způsobit jeho nedostupnost. Pro firmy může být takový útok katastrofální a může vést k velkým finančním ztrátám. Jak se bránit? Implementujte DDoS ochranu prostřednictvím specializovaných služeb, které mohou detekovat a zmírnit tyto útoky v reálném čase.

3. Nezabezpečené připojení

Pokud vaše servery komunikují přes nezabezpečené protokoly (např. HTTP místo HTTPS), mohou být snadno napadeny útočníky. Jak se bránit? Vždy používejte šifrované protokoly jako HTTPS a VPN pro vzdálený přístup k serverům.

4. Slabá hesla

Jedním z nejběžnějších způsobů, jak se útočníci dostanou k serveru, jsou slabá nebo snadno uhádnutelná hesla. Kombinace jména a data narození nebo jednoduché sekvence jako „123456“ jsou mezi uživateli stále běžné. Jak se bránit? Vytvořte politiku silných hesel a povzbuzujte uživatele k používání dvoufaktorové autentizace (2FA).

5. Zranitelnosti softwaru

Každý software má své chyby a zranitelnosti, které útočníci mohou zneužít. Udržování veškerého software aktuálního je klíčem k ochraně před těmito hrozbami. Jak se bránit? Pravidelně kontrolujte dostupnost aktualizací a záplat pro všechny aplikace a operační systémy na vašich serverech.

6. Nezabezpečené API

API (Application Programming Interface) umožňuje aplikacím komunikovat mezi sebou, ale pokud nejsou správně zabezpečena, mohou být snadným cílem pro útočníky. Jak se bránit? Používejte autentizaci API a omezte přístup pouze na důvěryhodné zdroje.

7. Phishingové útoky

Phishing je technika podvodu, kdy útočníci získávají citlivé informace tím, že se vydávají za důvěryhodné subjekty. I když to může znít jako problém z oblasti e-mailového marketingu, phishing může mít devastující dopad na bezpečnost serverů. Jak se bránit? Vzdělávejte své zaměstnance o rozpoznávání phishingových e-mailů a implementujte spamové filtry na vašich e-mailových serverech.

8. Nedostatečné zálohování dat

Data jsou cenná a ztráta jakkoli důležitých informací může znamenat velký problém pro každou firmu. Jak se bránit? Implementujte pravidelné zálohovací procedury a využívejte cloudové služby pro uchovávání kritických dat mimo dosah potenciálních hrozeb.

9. Interní hrozby

Někdy mohou být největšími hrozbami ti, kteří mají oprávnění k přístupu na server – vaši zaměstnanci. Mohou omylem způsobit škodu nebo dokonce úmyslně zneužít svých pravomocí. Jak se bránit? Monitorujte činnosti uživatelů s vyššími oprávněními a implementujte princip minimálních práv.

10. Fyzické zabezpečení serveru

Bezpečnost serveru nekončí u softwarových opatření – fyzická bezpečnost je také zásadní! Nepovolený přístup do serverovny může vést k vážným problémům. Jak se bránit? Zabezpečte fyzický přístup pomocí biometrických systémů nebo karanténních prostor pro citlivé zařízení.


Zabezpečení serveru nikdy nekončí; jde o neustálý proces učení a adaptace na nové hrozby. Každý podnik by měl mít robustní plán kybernetické bezpečnosti a pravidelně školit své zaměstnance o nových trendech v oblasti bezpečnosti.

29397 přečtení článku
416 lajků
4. 1. 2022
Ing. Andrea Veselá, MBA
  • bezpečnostní hrozby

  • servery

  • ochrana serverů

  • kybernetická bezpečnost

  • malware

  • DDoS útoky

  • slabá hesla

  • API zabezpečení

O autorovi

Ing. Andrea Veselá, MBA

Senior IT manažerka se zaměřením na IT Service Management (ITSM) a ITIL praktiky. MBA získala na University of New York in Prague. Má rozsáhlé zkušenosti s vedením IT oddělení ve velkých korporacích. Pro web píše o IT procesech, best practices v správě serverů a IT management strategiích. Je také certifikovanou ITIL Expert.

Dotazy k článku