Serverovny.cz/Fórum/Jak správně nastavit firewall na serveru?

Jak správně nastavit firewall na serveru?

Mám server, který chci ochránit před útoky a nechtěnými přístupy, a tak se chci zeptat, jak vlastně nastavit firewall. Vím, že je to důležitý krok v zabezpečení, ale nechci se do toho zamotávat a udělat nějakou chybu. Je lepší používat nějaký software nebo hardware firewall? Jaké bezpečnostní pravidla bych měl dodržovat při jeho konfiguraci? Mám použít nějaké konkrétní porty nebo protokoly? A co když chci povolit přístup pouze určitému IP adresám? Jak to udělat? Zajímá mě, jestli existují nějaké doporučené postupy nebo tipy na to, co všechno bych měl mít na paměti při nastavování firewalu. Je důležité pravidelně aktualizovat pravidla a jak na to? Dále by mě zajímalo, jestli existují nějaké nástroje, které by mi mohly usnadnit správu a monitoring firewallu, abych měl přehled o tom, co se děje. Co když na serveru běží více aplikací – je potřeba pro každou aplikaci nastavovat jiná pravidla? Jak se vyhnout problémům se spolehlivostí a dostupností služeb po nastavení firewalu? Hledám rady od zkušenějších administrátorů, kteří už s tímto měli zkušenosti a mohou mi doporučit nejlepší postupy a tipy. Dík za jakoukoli pomoc!

180 slov
1.8 minut čtení
27. 3. 2024
Radka Vorlová

Nastavení firewalu je fakt důležitý, ale nemusíš z toho mít nervy. Záleží, co máš za server a jaký software používáš. Pokud jde o softwarový firewall, tak např. UFW (na Linuxu) nebo iptables jsou dobré volby. Na Windows zase můžeš použít ten vestavěný nebo nějaký třetí strany. Co se týká hardwarového firewalu, tak to je prostě další vrstva ochrany, ale většinou stačí ten softwarový na serveru.

Když konfiguruješ firewall, začni s defaultním nastavením na "deny" pro všechny příchozí spojení a pak povoluj jen to, co opravdu potřebuješ – třeba HTTP (port 80) a HTTPS (port 443). Pokud chceš povolit přístup jen určitým IP adresám, tak se to dělá jednoduše přidáním pravidla, které ty IP adresy povolí. Takže něco jako "allow from [tvoje_ip]".

Je dobrý pravidelně aktualizovat pravidla a kontrolovat logy, abys viděl, co se děje. Můžeš použít nástroje jako Fail2Ban, který ti může pomoct s automatickou obranou proti bruteforce útokům.

Pokud máš víc aplikací, tak pro každou bys měl mít nějaká specifická pravidla podle toho, co potřebují – někdy je to trochu práce, ale stojí to za to. Ať už nastavuješ cokoliv, testuj to po každé změně, abys měl jistotu, že všechno funguje a nezablokoval jsi si něco důležitého.

A nakonec si udělej zálohy stávajících pravidel před každou změnou. To ti ušetří spoustu problémů! Tak hodně štěstí.

213 slov
2.1 minut čtení
14. 12. 2024
Vojtěch Smola

Nastavení firewalu na serveru je fakt důležitý krok. Obecně se doporučuje začít s softwarem, jako je UFW pro Linux, nebo iptables, pokud chceš mít víc kontroly. Hardware firewall bys měl zvažovat, pokud máš větší síť a potřebuješ něco robustnějšího.

Pravidla bys měl mít jasně definovaná. Vždy povol jen to, co opravdu potřebuješ. Například, pokud máš webový server, tak povol HTTP (port 80) a HTTPS (port 443). Pokud chceš omezit přístup na server jen pro určité IP adresy, použij pravidla v firewallu, kde specifikuješ ty IP adresy.

Doporučuje se pravidelně aktualizovat pravidla, aby ses vyhnul novým hrozbám. Nástroje jako Fail2Ban ti můžou pomoct s monitoringem a blokováním podezřelých IPček.

Pokud běží víc aplikací, můžeš potřebovat různá pravidla pro každou z nich. Zkoušej testovat nastavení na menší skupině uživatelů nebo v sandboxu před nasazením do produkce. Důležitý je i zálohovat aktuální nastavení firewalu.

A hlavně si dej pozor na to, aby ti firewall nezablokoval přístup k důležitým službám – testuj to! Když se ti něco nezdá, klidně se vrať zpět k původnímu stavu.

169 slov
1.7 minut čtení
1. 12. 2024
Bedřich Bezděk

Takže, nastavení firewalu je fakt důležitý krok. Můžeš jít cestou softwarového firewallu jako UFW (Uncomplicated Firewall) na Linuxu nebo Windows Firewall, oba jsou celkem uživatelsky přívětivé. Hardware firewally, jako ty od Cisco nebo Fortinet, budou dražší, ale pokud máš víc serverů a chceš to držet na jednom místě, může to být lepší volba.

Pravidla bys měl mít dost jasná. Základní pravidlo je povolit jen to, co nutně potřebuješ. Pro běžný webový server je dobré otevřít porty 80 (HTTP) a 443 (HTTPS). Když chceš povolit přístup jen určitým IP adresám, tak to můžeš udělat pomocí pravidel ALLOW pro ty IP adresy a defaultně všechno ostatní blokovat (tj. DENY).

Doporučuje se pravidelně aktualizovat pravidla a monitorovat logy, aby ses ujistil, že nic podezřelého neprobíhá. Na monitoring můžeš zkusit nástroje jako fail2ban nebo iptables – s těma se dá celkem dobře pracovat.

Když máš víc aplikací na serveru, tak jo, budeš muset pro každou nastavit specifické porty a pravidla podle toho, co ta aplikace potřebuje. Zároveň dej pozor, aby si tím nezpůsobil problémy s dostupností – mluv s vývojáři aplikací nebo si zkontroluj dokumentaci.

No a nakonec – snaž se testovat změny v pravidlech nejdřív na testovacím serveru, abys předešel zbytečným výpadkům v produkci. To je všeobecně dobrý tip na závěr.

205 slov
2.1 minut čtení
17. 12. 2024
Antonín Kopecký
Serverovny.cz/Články/Bezpečnost serverů
Top 10 nejčastějších bezpečnostních hrozeb pro servery a jak se jim bránitZjistěte, které nejčastější hrozby ohrožují vaše servery a jak efektivně implementovat ochranná opatření pro jejich zabezpečení.
1000 slov
10 minut čtení
4. 1. 2022
Ing. Andrea Veselá, MBA
Přečíst článek
Podobné otázky