Serverovny.cz/Fórum/Jak si zabezpečit server před útoky?

Jak si zabezpečit server před útoky?

Zdravím všechny, potřebuju poradit ohledně bezpečnosti mého serveru. V poslední době jsem dostal pár upozornění, že se mi někdo pokoušel dostat na server, a to mě docela vyděsilo. Nikdy jsem se tímto tématem moc nezabýval, ale teď cítím, že je na čase něco podniknout. Jaké jsou nejlepší postupy pro zabezpečení serveru? Měli bychom používat nějaký speciální firewall nebo antivirový software? A co další kroky, jako například aktualizace systémů a aplikací? Je lepší mít server s Linuxem nebo Windows, když se bavíme o bezpečnosti? Co třeba šifrování dat a pravidelné zálohy, jaký mají význam? Slyšel jsem také o různých typech útoků, jako jsou DDoS nebo SQL injection… Jak se proti nim bránit? Jak často bych měl kontrolovat logy a co všechno bych měl monitorovat? A co externí služby jako CDN nebo různé bezpečnostní pluginy, pomáhají v boji proti útokům? Rád bych věděl, jaké máte zkušenosti vy a co doporučujete, abych mohl svůj server ochránit před nebezpečnými útoky a udržet data v bezpečí. Děkuju moc!

163 slov
1.6 minut čtení
22. 8. 2023
Eva Dvořáková

Nejlepší je začít s pravidelnými aktualizacemi systému a aplikací, protože většina útoků využívá známé zranitelnosti. Firewall je nutnost, ideálně nějaký pokročilejší, co umí blokovat podezřelý provoz. Antivirový software může být užitečný, ale na serverech s Linuxem to není tak běžné. Co se týče výběru OS, Linux má obecně lepší bezpečnostní pověst než Windows, ale záleží na tom, co s tím serverem děláš.

Šifrování dat je super krok pro ochranu citlivých informací a zálohy jsou naprosto klíčové, nikdy nevíš, kdy se něco pokazí. DDoS útoky jsou problém, ale můžeš zvážit služby jako CDN, co ti pomůžou s rozložením provozu a ochranou. SQL injection se dá bránit použitím prepared statements a dalšími technikami.

Kontrola logů by měla být pravidelná, každý den nebo aspoň jednou za týden, abys viděl, co se děje. Monitoruj přístupové pokusy a další podezřelou aktivitu. Pokud můžeš investovat do nějakých bezpečnostních pluginů nebo služeb, určitě to doporučuju – lépe mít více vrstev ochrany. Takže shrnuto: aktualizuj, šifruj, zálohuj a monitoruj. To je základ.

162 slov
1.6 minut čtení
28. 9. 2024
Jindřich Adamec

Pokud chceš zabezpečit svůj server, tak začni s pár základními věcmi. Prvně se ujisti, že máš všechno aktualizované – operační systém i aplikace. To je často nejlepší obrana proti známým zranitelnostem. Dál je dobrý mít firewall, ideálně iptables na Linuxu nebo Windows Firewall, to aspoň trošku omezí přístup. Antivirový software na serveru je taky fajn, ale hlavně sleduj logy pro podezřelé aktivity. DDoS útoky jsou nepříjemné, takže můžeš zvažovat CDN jako Cloudflare, to ti pomůže odfiltrovat nežádoucí traffic. Šifrování dat je super nápad, hlavně pokud spravuješ citlivé informace. Nezapomeň na pravidelné zálohy – nikdy nevíš, kdy se něco posere. Monitoruj si server a logy pravidelně, aspoň jednou týdně bys měl kouknout na to, co se děje. A pokud máš webovku, dávej pozor na SQL injekce – použij prepared statements a validace vstupů. Drž se těchto základních kroků a měl bys být v pořádku.

143 slov
1.4 minut čtení
24. 9. 2024
Radek Kubíček

Zabezpečení serveru je fakt důležitý, takže tady je pár tipů. První věc, co udělej, je pravidelně aktualizovat systém a všechny aplikace. Staré verze můžou mít zranitelnosti, který někdo může využít. Pak se podívej na firewall, ten by měl být zapnutý a nakonfigurovaný tak, aby blokoval nepotřebný provoz. Pokud máš server s Linuxem, tak to bývá lepší volba co se bezpečnosti týče, ale Windows taky může být v pořádku, pokud to dobře zabezpečíš.

Šifrování dat je super pro ochranu citlivých informací, hlavně pokud by ti data někdo ukradl. A zálohy? Ty bys měl dělat pravidelně, abys neztratil všechno v případě útoku.

Na DDoS útoky můžeš zvážit externí služby jako CDN, ty ti pomůžou rozložit zátěž. Co se týče SQL injection, tak se ujisti, že používáš připravené dotazy a validuješ vstupy od uživatelů.

Kontroluj logy pravidelně, ideálně denně, abys viděl, co se děje na serveru. Monitoruj přístupové pokusy a další podezřelé aktivity. Bezpečnostní pluginy můžou taky pomoct, ale nikdy se na ně úplně nespoléhej. Vždycky měj na paměti, že nejlepší je kombinace různých bezpečnostních opatření.

171 slov
1.7 minut čtení
15. 8. 2024
Jitka Prchalová
Serverovny.cz/Články/Bezpečnost serverů
Top 10 nejčastějších bezpečnostních hrozeb pro servery a jak se jim bránitZjistěte, které nejčastější hrozby ohrožují vaše servery a jak efektivně implementovat ochranná opatření pro jejich zabezpečení.
1000 slov
10 minut čtení
4. 1. 2022
Ing. Andrea Veselá, MBA
Přečíst článek
Podobné otázky