Serverovny.cz/Fórum/Jaké softwary doporučujete na zabezpečení serveru?

Jaké softwary doporučujete na zabezpečení serveru?

Zdravím všechny, chtěl bych se zeptat, co byste doporučili za softwary na zabezpečení serveru. Určitě víte, že dneska je to čím dál tím víc důležité, protože kybernetické útoky se stávají častějšími a sofistikovanějšími. Mám pocit, že už nestačí mít jen základní firewall a nějaký antivirus. Zajímalo by mě, jaké další nástroje nebo programy používáte pro ochranu svých serverů. Myslím tím nejen ochranu před viry a malwarem, ale i monitorování bezpečnosti, detekci anomálií nebo třeba prevenci DDoS útoků. Líbily by se mi tipy na open-source řešení, ale pokud máte něco osvědčeného i z placené sféry, určitě sem s tím! Jaké jsou vaše zkušenosti s různými bezpečnostními balíčky nebo službami? Kdybyste měli doporučit konkrétní produkty nebo softwary, co byste vybrali na ochranu webových aplikací a databází? Je také důležité mít na paměti, jaké jsou nejlepší postupy pro aktualizace a patchování serveru. Jakým způsobem to řešíte vy? Děkuji za jakékoli rady a tipy!

150 slov
1.5 minut čtení
6. 3. 2024
Ladislav Pech

Nějaký softwary na zabezpečení serveru? To je dobrá otázka. Základ je mít firewall, ale to už asi víš. Doporučil bych se podívat na Fail2Ban, ten umí blokovat IP adresy po pokusech o bruteforce. Pak je tu třeba OSSEC, což je open-source NIDS a dost šikovná věc na monitorování. Pro DDoS ochranu můžeš zkusit Cloudflare, ale to už je placené. Jinak na webovky se hodí ModSecurity – to je takový webový firewall. Nezapomeň na pravidelný aktualizace a patchování, ideálně automatizovaně, aby ti něco neuniklo. Na databáze doporučuji pravidelně kontrolovat logy a používat silný přístupový management. Občas se hodí i nějaký honeypot pro detekci útoků, třeba Cowrie nebo Dionaea. Ochrana je důležitá, ale nezapomínej na zálohy! Tak snad to pomůže.

118 slov
1.2 minut čtení
17. 3. 2024
Antonín Fučík

No, tak pro zabezpečení serveru bych určitě doporučil začít s nějakým dobrým firewallem, jako je třeba iptables nebo UFW, pokud jedeš na Linuxu. Zároveň bys měl mít nainstalovaný nějaký antivirus na server, i když to není úplně běžný. ClamAV je fajn open-source možnost. Pak by se ti mohlo hodit něco pro detekci anomálií, třeba Fail2ban, ten pomůže s blokováním IP adres, které se snaží dostat dovnitř nelegálně.

Na monitorování bezpečnosti se hodí Zabbix nebo Nagios, ty ti dají přehled o tom, co se na serveru děje. Když jde o DDoS, můžeš zkusit Cloudflare nebo nějaké jiný služby, co nabízejí ochranu před těma útokama. Co se týče aktualizací a patchování, doporučuju nastavit si automatické aktualizace systému a pravidelně kontrolovat balíčky. Nezapomínej ani na zálohy, to je základ – třeba rsync nebo nějakou cloudovou službu.

Ať už si vybereš cokoliv, důležitý je držet server aktuální a neustále sledovat, co se děje.

148 slov
1.5 minut čtení
13. 9. 2024
Milada Balounová

Když jde o zabezpečení serveru, doporučil bych se podívat na pár základních nástrojů, co používám. Začal bych s nějakým solidním firewall řešením jako je iptables nebo UFW, pokud chceš něco jednoduššího. Na detekci útoků je fajn mít instalovaný Fail2Ban, ten ti pomůže s blokováním IP adres, co se pokouší o bruteforce.

Pak se určitě vyplatí mít nainstalovaný software pro monitorování jako je Zabbix nebo Nagios, abys měl přehled o stavu serveru a včas zjistil nějaké anomálie. Pro ochranu webových aplikací můžeš zkusit OWASP ModSecurity. Je to open-source WAF a dost pomůže chránit před různými útoky.

Na prevenci DDoS útoků bych doporučil nějaké služby jako Cloudflare nebo akamai, i když to není free. A nezapomeň na pravidelnou aktualizaci systémů a aplikací, to je základ. Mít automatizované update může dost ušetřit nervy. Sice to není všechno, ale je to dobrý začátek.

138 slov
1.4 minut čtení
2. 1. 2025
Pavel Chalupa
Serverovny.cz/Články/Bezpečnost serverů
Top 10 nejčastějších bezpečnostních hrozeb pro servery a jak se jim bránitZjistěte, které nejčastější hrozby ohrožují vaše servery a jak efektivně implementovat ochranná opatření pro jejich zabezpečení.
1000 slov
10 minut čtení
4. 1. 2022
Ing. Andrea Veselá, MBA
Přečíst článek
Podobné otázky